
Poprawa opłacalności uprawy kukurydzy
Andrzej Rząsiński, kierownik gospodarstwa RolBig położonego w północnej części Wielkopolski, sieje ok. 750 ha kukurydzy ziarnowej sprzedawanej później na mokro. Powierzchnia całkowita zasiewów w gospodarstwie to ok. 2000 ha. Gospodaruje na glebach mozaikowatych, od najsłabszych do najlepszych, choć „sercem” gospodarstwa są gleby klasy III i b. Jego zadaniem, kluczem do poprawy opłacalności uprawy kukurydzy, jest przede wszystkim optymalne przygotowanie gleby do siewu, bez przesuszania gleby i wybór dobrze dopasowanej odmiany do warunków gospodarstwa.
– Odmiana, a w zasadzie przy naszym areale uprawy – odmiany kukurydzy, nie mogą być przypadkowe. Przede wszystkim wczesność – siejemy odmiany o FAO od 220 do 250, żeby także rozłożyć zbiór w czasie – mówi Andrzej Rząsiński. Po zbiorze odmian o niższym FAO, jak np. SY Calo, która należy właśnie do grupy wczesnych (FAO 220-230), mamy także więcej czasu na zasianie zbóż – wyjaśnia.
Norma siewu kukurydzy
Drugą kwestią, na którą zwraca uwagę Andrzej Rząsiński, jest sam siew. W gospodarstwie stosują zmienną normę siewu kukurydzy, co daje realne oszczędności i lepsze dopasowanie obsady roślin do specyficznych warunków na każdym polu. Podkreśla jednak, ze nie zamaskuje to źle przygotowanego stanowiska do siewu.
Wielkimi krokami zbliża się czas siewu kukurydzy, wszyscy jesteśmy w blokach startowych. Wojciech Łączny z firmy Syngenta podkreśla, że najważniejsze jest, aby nie przesuszyć gleby przed siewem zabiegami uprawowymi. A głębokie spulchnienie gleby powinno być wykonane już jesienią, a nie dopiero na wiosnę, bo tak jak i także w tym roku – zazwyczaj na wiosnę wody brakuje w glebie.
- Na wiosnę można zastosować nawozy naturalne i mineralne. Wymieszać je np. broną, ale nie wykonywać już orki. Przerywamy w ten sposób kapilary i ograniczamy parowanie wody z gleby – podkreśla Wojciech Łączny. – Generalnie celem jest uzyskanie szybkich i wyrównanych wschodów. Jak to zrobić?
Kolejna kwestia to termin i głębokość siewu, aby wykorzystać potencjał stanowiska i odmiany. Jak go dobrze dopasować? Jakich błędów uniknąć? Odpowiedzi znajdziecie w tym odcinku Rolniczego tematu top agrar Polska.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda przygotowanie pola do siewu kukurydzy i sam jej siew w gospodarstwie RolBig, oraz jak poprawić opłacalność kukurydzy, obejrzyj koniecznie ten odcinek Rolniczego tematu top agrar Polska.