StoryEditor

Jak przygotować się na atak ploniarki w kukurydzy?

W ostatnich 3 sezonach ploniarka stała się jednym z poważniejszych szkodników wschodów kukurydzy. Jej larwy mogą uszkodzić ponad 50% roślin na plantacji. Jak się przygotować na jej atak?
NASZ AUTOR
dr hab. Paweł K. Bereś
prof. IOR – PIB, TSD w Rzeszowie
08.05.2024., 08:31h

Ploniarka zbożówka przez kilkadziesiąt lat była najważniejszym szkodnikiem kukurydzy w okresie powschodowym. W latach 80. i 90. minionego wieku owad ten uszkadzał lokalnie nawet do 50–80% roślin na plantacjach. W ostatnich 3 latach (2021–2023) owad zaczął coraz liczniej się pojawiać, a wyjątkowo chłodne wiosny tylko mu sprzyjały. W zależności od regionu kraju, larwy tej muchówki obecnie uszkadzają od ułamka do 40% roślin, jednakże są i takie zasiewy kukurydzy, na których owad zasiedla ponad 80% roślin.

Zobacz także: Zmienna norma siewu kukurydzy kiszonkowej na glebie mozaikowatej

Na wzrost szkodliwości tego owada dla kukurydzy wpłynęło kilka czynników, a zwłaszcza:

  • spadek areału owsa, który zapewniał szkodnikowi dobre warunki do rozwoju pokolenia wiosennego,
  • przyspieszenie terminów siewu zbóż jarych, wskutek czego gatunki te są słabiej atakowane przez wiosenne pokolenie ploniarki, które wówczas chętniej wybiera później sianą kukurydzę,
  • zwiększenie areału uprawy traw nasiennych i wieloletnich użytków zielonych, które są dobrymi gospodarzami zimowymi dla szkodnika,
  • znaczne zwiększenie powierzchni zasiewów kukurydzy,...
Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
NASZ AUTOR<br/>dr hab. Paweł K. Bereś<br/>prof. IOR – PIB, TSD w RzeszowieNASZ AUTOR
dr hab. Paweł K. Bereś
prof. IOR – PIB, TSD w Rzeszowie
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:35