16 odmian kukurydzy
Jedno z tego typu spotkań odbyło się w Rząśnie (powiat łowicki), którego organizatorem była firma RAGT Polska. Były to jej jubileuszowe, XXV Dni Kukurydzy, od lat przygotowywane w gospodarstwie Moniki i Piotra Politowiczów.
– Kolekcja pokazowa liczy 16 odmian, w tym znajdujących się jeszcze w badaniach rejestrowych, najnowszych oraz będących już na rynku i cieszących się dużym uznaniem wśród rolników – mówił Krzysztof Wąsewicz, dyrektor zarządzający RAGT Polska. Dodał, że firma ma w swojej kolekcji także wiele odmian zbóż, rzepaku, słonecznika, sorga, soi, lucerny czy mieszanek poplonowych.
Zobacz także: Odmiany kukurydzy i soi, a Integrowana Produkcja
Czynniki wpływające na rozwój kukurydzy
Stanisław Wójtowicz, menedżer produktu, zwrócił natomiast uwagę na kilka elementów agrotechnicznych i dotyczących zmiany klimatu.
– Obecnie bardzo ważnym jej skutkiem jest deficyt wody lub skrajnie wysokie temperatury w newralgicznych fazach rozwoju kukurydzy, zwłaszcza przed wiechowaniem i pyleniem – stwierdził ekspert. Inne czynniki, które już niebawem mogą okazać się problemem w optymalnym rozwoju roślin są choroby liści, w tym helmintosporioza oraz stonka kukurydziana.
Nowości odmianowe w kukurydzy
Firma oferuje na naszym rynku ponad 60 odmian kukurydzy, przydatnych do uprawy w różnych rejonach kraju i kierunkach użytkowania. Jako nowości zaprezentowano kilka odmiam.
- RGT Cheerful – wczesna, FAO 230–240, typ ziarna flint. Przydatna do uprawy na ziarno, kiszonkę i CCM.
- RGT Alpixx – ziarnowa, typ dent, średnio wczesna, FAO 240. Charakteryzuje się m.in. bardzo żywotnym pyłkiem oraz dobrą odpornością na niedobory wody.
- RGT Lanxx – FAO 250, ziarno typu flint/dent, przeznaczona do uprawy na kiszonkę i biogaz.
- RGT Paxxifone – FAO 260, uprawa na kiszonkę i biogaz. Wyróżnia się bardzo wysoką strawnością włókna i wigorem początkowym.
Fot: Biernacki