Jeśli do obserwowania nalotu motyli omacnicy prosowianki stosujemy w gospodarstwie pułapki świetlne lub pułapki feromonowe, z chwilą wykrycia pierwszych samców należy po 7–10 dniach wykonać pierwsze wyłożenie biopreparatu. Natomiast, gdy w pułapce świetlnej odłowi się pierwsza samica, wyłożenie biopreparatu należy wykonać wcześniej, tj. po 5–7 dniach.
Kiedy stosować kruszynka w kukurydzy?
W przypadku, gdy opieramy się na obserwacji obecności jaj omacnicy prosowianki, to pierwsze stosowanie kruszynka przeprowadzamy natychmiast po stwierdzeniu pierwszego złoża jaj. Drugie wyłożenie biopreparatu wykonuje się po 7–10 dniach, a trzecie i czwarte (jeżeli są wymagane w kukurydzy słodkiej) po kolejnych 7 dniach.
- W większości przypadków termin pierwszej aplikacji kruszynka przypada w południowej oraz częściowo środkowej części kraju pod koniec 2. oraz w 3. dekadzie czerwca, natomiast w regionach północnych często jest to koniec czerwca lub pierwsze dni lipca. Zdarzają się jednak lata bardzo ciepłe, gdy pierwsza introdukcja przypadała przed połową czerwca – podkreśla prof. Paweł Bereś z IOR-PIB TSD w Rzeszowie. Kruszynek to żywy organizm, więc jego aplik...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Kiedy wyłożyć kruszynka w kukurydzy?
W minionym tygodniu rozpoczął się nalot motyli omacnicy prosowianki na plantację kukurydzy. Jak wynika z danych Platformy Sygnalizacji Agrofagów IOR-PIB odłowiono pierwsze motyle omacnicy do pułapki świetlnej, m.in. w okolicach Przeworska (woj. podkarpackie) czy Iławy (warmińsko-mazurskie). Oznacza to, że trzeba się szykować do rozkładania biopreparatów z kruszynkiem. Kiedy najlepiej to zrobić?