StoryEditor

Krytyczne fazy rozwoju kukurydzy – jak w pełni wykorzystać jej potencjał?

Kukurydza stała się alternatywą dla wielu gospodarstw, w których pszenica jakościowa i rzepak ozimy rozczarowały plonami i opłacalnością. I nic dziwnego, bo jej agrotechnika jest stosunkowo prosta i nie ma jeszcze tak wielu zagrożeń ze strony agrofagów, jak w przypadku pszenicy czy rzepaku, zwłaszcza w kontekście chorób. Jakie są jej krytyczne fazy rozwoju i jak w pełni wykorzystać jej potencjał plonotwórczy?
16.05.2023., 10:05h
Przede wszystkim ma ona ogromny potencjał plonotwórczy, który wynika z intensywnego i efektywnego systemu asymilacji, tzw. typ C4 i lepiej wykorzystuje węgiel zawarty w powietrzu (z CO2). Dzięki tym mechanizmom kukurydza ma o 25% wyższą wydajność asymilacji w porównaniu z roślinami uprawnymi z fotosyntezą typu C3, jak choćby pszenica, rzepak czy buraki cukrowe.

Przykładowo buraki cukrowe w ciągu 140 dni wegetacji wyprodukują 25 t/ha s.m., czyli ok. 15 t/ha cukru. Z kolei kukurydza w ciągu 125 dni wegetacji (od zakrycia międzyrzędzi, tj. 8. liścia do połowy października) może wyprodukować 28 t/ha suchej masy – czyli ok. 16 t/ha ziarna.

Jak za pomocą agrotechniki kształtować plon kukurydzy?

Celem jest jak najefektywniejsze wykorzystanie tego potencjału na polu. Dlatego trzeba wiedzieć, jakie są elementy struktury plonu kukurydzy i w jaki sposób możemy na nie wpływać za pomocą agrotechniki. Na plon kukurydzy składają się:
  • obsada roślin;
  • liczba kolb na roślinę;
  • liczba rzędów ziarniaków w kolbie;
  • liczba ziaren w rzędzie;
  • masa tysiąca ziaren.

Zobacz także: Cel: szybkie i równe wschody kukurydzy

Kukurydza może wytworzyć od 14 do 18 rzęd...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 11:40