StoryEditor

Kukurydza odwdzięczy się za głębszą uprawę

Plony kukurydzy są obecnie tak wyśrubowane, że każdy błąd w agrotechnice, zwłaszcza na początkowym etapie rozwoju lub niesprzyjająca pogoda powodują duże straty. Nie ma możliwości ingerencji w pogodę, ale warto zatem przyłożyć się do starannego przygotowania pola do siewu.
24.02.2021., 13:02h
Zmieniające się warunki klimatyczne spowodowały, że kukurydza, chociaż jest rośliną ciepłolubną i dość ekonomicznie gospodaruje wodą, wymaga starannej uprawy gleby, co nie zawsze było i jest obecnie respektowane. Ponadto, przy produkcji dużej ilości świeżej i suchej masy, jej potrzeby wodne od połowy lipca do połowy sierpnia wynoszą ok. 150 mm. Woda musi być jednak nie tylko pochłaniana przez glebę, ale także w niej magazynowana, co osiąga się dbałością o strukturę podczas przygotowania pola do siewu i długofalowo – poprawą zdolności retencyjnych.

Różne metody uprawy gleby
Prowadzone od szeregu lat przez Katedrę Agrobiotechnologii Politechniki Koszalińskiej badania dotyczą reakcji kukurydzy i gleby na bezorkowe technologie uprawy. Jedno z doświadczeń zrealizowano w 2018 r. na glebie lekkiej, kl. IVa. Przedplonem była pszenica ozima, po zbiorze której wysiano mieszankę mulczującą: owies, pszenżyto jare i peluszkę. Zlikwidowano ją wiosną broną talerzową, a glebę przygotowano do siewu 3. metodami:
  • uprawą orkową – orka na głębokości 23 cm,
  • uprawą bezorkową głęboką – z wykorzystaniem sztywnego kultywatora o odkładni cylindrycznej, pracującego na głęboko-ści 23 cm,
  • uprawą bezorkową płytką – użyto również kultywatora o odkładni cylin-drycznej, pracującego na głębokości 15 cm.
Kukurydzę na ziarno wysiano w pierwszej dekadzie kwietnia, w obsadzie 70 tys. szt./ha. Szczegółowe badania reakcji kukurydzy na zastosowane technologie prowadzono w fazie intensywnego wzrostu, tj. BBCH 39 (gdy rośliny wykształciły 9 kolanko) oraz po zbiorze, oceniając plon ziarna i jego strukturę

O szczegółowych wynikach badań i ich komentarz przeczytasz w wydaniu 3/2021 „top agrar Polska” na str. 116–119.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 08:13