Obiektywnym sposobem sprawdzenia aktualnej wartości – przynajmniej części zarejestrowanych odmian – jest ich porównanie w doświadczeniach porejestrowych (PDO), zlokalizowanych w różnych warunkach siedliskowych na terenie kraju. Podobnie jak odmiany zarejestrowane w Polsce, traktowane są odmiany z rejestrów krajów UE (tj. odmiany z Katalogu wspólnotowego – CCA). W roku 2016 założono 28 doświadczeń z 34 odmianami ziarnowymi. Grupę wczesną reprezentowało 21 doświadczeń, z kolei średnio wczesną 23 doświadczenia, a średnio późną – 20 lokalizacji. Nie uwzględnia się w tym miejscu tak zwanych doświadczeń rozpoznawczych z licznymi odmianami, figurującymi jedynie w katalogu unijnym (CCA), a niewpisanymi do Krajowego rejestru.
Tegoroczne plony kukurydzy ziarnowej były znacznie lepsze niż w niesprzyjającym dla uprawy kukurydzy 2015 roku. Średni plon ziarna w grupie wczesnej wyniósł 121,6 dt/ha (najwyższy w ostatnim czteroleciu) i był o 47,3 dt/ha wyższy niż w roku ubiegłym. Wilgotność ziarna wyniosła 23,8%. Podobnie kształtował się plon ziarna w grupie średnio wczesnej – 128,4 dt/ha (wyższy od roku 2015 o 51,9 dt/ha) przy średniej wilgotności w czasie zbioru wynoszącej 24,2%. Średni plon ziarna odmian średnio późnych wyniósł 131,9 dt/ha przy wilgotności 25,4%.
W przypadku kukurydzy kiszonkowej zbiór wczesnej grupy nastąpił średnio 4 września, ale w połowie punktów doświadczalnych zbiór wykonano już w sierpniu. Grupę średnio wczesną zbierano średnio 8 września. Średni termin zbioru grupy średnio późnej to 14 września. W doświadczeniach na kiszonkę plon ogólny świeżej masy, średnio z wszystkich badanych odmian, wyniósł około 607 dt/ha i był o 135 dt/ha większy od plonów z roku 2015, a plon ogólny suchej masy, średnio ze wszystkich odmian i miejscowości wyniósł 216 dt/ ha i był o 38 dt/ha wyższy od plonów w roku ubiegłym.
Szczegółowe zestawienie tabelaryczne wyników uzyskanych przez poszczególne odmiany kukurydzy już w najbliższym numerze „top agrar Polska” (2/2017).