StoryEditor

Kukurydza spod znaku Procam

W sezonie imprez kukurydzianych także firma Procam zorganizowała spotkanie dla rolników w miejscowości Głębokie niedaleko Gniezna.
20.09.2017., 10:09h
Goście najpierw wysłuchali części wykładowej. W niej dr Witold Szczepaniak z UP w Poznaniu omawiał najważniejsze zagadnienia związane z nawożeniem kukurydzy w fazach krytycznych jej rozwoju. Zaczął od uregulowania odczynu gleby do wartości obojętnego pH (6–6,5) dla poprawy pobierania podstawowych składników pokarmowych – N, P, K, Mg. Taki jednak odczyn nie sprzyja pobieraniu niektórych mikroelementów, np. cynku czy boru, które zawsze warto podać dolistnie. Pierwszy z pierwiastków m.in. poprawia wykorzystanie azotu, a drugi odpowiada np. za prawidłowe zapylenie. Zaproszony gość poruszył też kwestię potrzeb wodnych kukurydzy czy wykorzystania w bilansie nawozowym składników, które wracają na pole wraz ze słomą. Zwrócił uwagę, że wraz ze słomą kukurydzianą z powierzchni jednego hektara do gleby powraca 200 kg potasu, 100 kg azotu, 40 kg fosforu oraz 20 kg magnezu. To spore ilości, które warto uwzględnić w nawożeniu rośliny następczej.

Po wykładzie rolnicy udali się na pole, na którym zaprezentowanych zostało kilkanaście odmian kukurydzy. Wysiane one zostały 8 maja i zastosowano w nich identyczną agrotechnikę, m.in. odchwaszczanie w fazie 3–5 liści kukurydzy (Lumax + Maister), nawożenie nalistne (w fazie 6–8 liści zastosowano m.in. cynk, bor, fosfor oraz siarkę i magnez). W nawożeniu azotowym wraz z r.s.m. zastosowano preparat NLock, który ma spowalniać przemiany azotowe nawozu i tym samym przyczyniać się do mniejszych strat składnika oraz zapewnić jego dostępność dla roślin w dłuższym okresie czasu.
Impreza odbyła się 14 września 2017 r.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 05:17