StoryEditor

Kukurydza to nie tylko odmiany. Jak poprawić jakość zbieranego ziarna i kiszonki?

Efektywna uprawa kukurydzy wymaga nie tylko doboru odmiany do rejonu siewu. Firmy wspierają rolników także specjalnymi programami hodowlanymi i agrotechnicznymi oraz wiedzą, jak poprawić jakość zbieranego ziarna i kiszonki.

29.10.2024., 10:30h

Odpowiedni dobór odmian

Zmiana klimatu wymusza m.in. odpowiedni dobór odmian. Jakie odmiany kukurydzy ziarnowej firma poleca obecnie swoim klientom?

Obserwujemy, jak duże zmiany pogodowe zachodzą w krótkim czasie. W naszej hodowli bierzemy pod uwagę prognozy wskazujące na pojawienie się jeszcze większych anomalii pogodowych, w tym suszy. Dlatego zachęcamy rolników do wyboru sprawdzonych i stabilnych odmian. Świetnym przykładem jest odmiana LG 32.257 (FAO 250), która zarówno w Polsce, jak i w Niemczech wykazuje wysoki potencjał plonowania w uprawie na ziarno i kiszonkę. W obu wariantach zachowuje wysoką stabilność w ciągu ostatnich lat oraz bardzo dobrą zdrowotność, dzięki czemu umożliwia rolnikom szerokie wykorzystanie i daje więcej możliwości w dynamicznie zmieniającym się pogodowo sezonie.

image
Marek Kostrzewski Corn Product
& Project Manager, Limagrain Polska
FOTO:

Z kolei rolnicy potrzebujący wczesnych odmian ziarnowych, o szybkim starcie i większej tolerancji na suszę, odnajdą te cechy w odmianach Ashley (FAO 220) i LG 31.240 (FAO 240). Pochodzą one z naszego programu hodowlanego Hydraneo, który selekcjonuje najlepsze odmiany pod kątem potencjału plonowania i jego stabilności w warunkach stresu spowodowanego suszą. Dla zmaksymalizowania plonu ziarna polecamy natomiast średnio późną odmianę z tego programu – Limagold (FAO 270). Jest to klasyczny dent, który świetnie oddaje wodę i wiernie plonuje.

Zobacz także: Rosną ceny skupu zbóż i rzepaku, ale w skupach ruchu brak. Rolnicy czekają na większe podwyżki [REPORTAŻ]

Odmiany kiszonkowe kukurydzy

Jakie czynniki pogodowe rzutują obecnie na dobór do siewu odmian kiszonkowych?

Obecnie na dobór odmian kiszonkowych wpływają przede wszystkim chłody wiosenne, które zatrzymują rozwój kukurydzy we wczesnym stadium, wysokie temperatury oraz długie okresy bez opadów, utrudniające uzyskanie wysokiego i jakościowego plonu kiszonki. Utrata masy przez rośliny to tylko jeden z bardziej widocznych problemów, z jakimi borykają się rolnicy w ostatnich sezonach wegetacyjnych. Potrzebują oni bezpiecznego źródła paszy objętościowej nawet w trudnych latach uprawy.

Kryteria te spełnia np. odmiana LG 31.271 (FAO 260) z programu LG Animal Nutrition, stworzona z myślą o wydajnej, jakościowej kiszonce, bezpiecznej w żywieniu zwierząt dzięki energii pochodzącej ze skrobi by-pass oraz strawnego włókna. Rośliny tej odmiany szybko startują, głęboko się korzenią i mają silny efekt stay-green. Większe gospodarstwa zachęcamy natomiast do rozłożenia w czasie zbioru kiszonki, wysiewając więcej odmian, co zapewni szersze okno optymalnego terminu koszenia. Tutaj sprawdzi się m.in. odmiana LG 31.245 (FAO 240), która w ramach programu Animal Nutrition wyróżnia się wysokim udziałem kolby w masie całej rośliny (55%). Jest też dobrze ulistniona oraz stabilna w plonie świeżej i suchej masy. Szczególnie polecamy ją rolnikom, którzy stosują wysoki udział traw w dawce żywieniowej.

Program Agrility

Jakie funkcje w uprawie kukurydzy pełni program Agrility?

Agrility to cyfrowa platforma, która na bazie licznych analiz, modeli matematycznych, danych pogodowych i zdjęć satelitarnych udziela wskazówek w czterech różnych modułach. Moduł Siew generuje mapę gęstości siewu nasion kukurydzy na konkretnym polu, uwzględniając podział na rejony i wykorzystanie genetyki Limagrain. Moduł Wegetacja pokazuje rozwój biomasy w czasie i pomaga szybko weryfikować zaburzenia wzrostu roślin. Agrility Zbiór szacuje natomiast optymalny terminu zbioru kiszonki, a jego dokładność sięga 1% s.m. roślin. Z kolei Moduł Plon pomaga uzyskać informacje o kształtowaniu się tegorocznego plonu ziarna lub masy (kiszonki), uwzględniając np. mozaikowatość gleb.

image

Jak przebiega zbiór kukurydzy na ziarno na Opolszczyźnie? Które odmiany wybierają rolnicy? [Reportaż]

Jak wesprzeć rolników w dobrym przygotowaniu kiszonki?

Do tego zadania wykorzystujemy program Ekspert Kiszonkowy. Dzięki niemu nasi przedstawiciele sprawdzają w terenie jakość kiszonki z kukurydzy, zarówno świeżej, jak i zakiszonej. Za pomocą mobilnego laboratorium NIRS możemy w gospodarstwie szybko określić m.in. zawartość s.m., skrobi, białka, NDF, DINAG, JPO. Dla tych elementów ważne jest odpowiednie pocięcie kiszonki, rozgniecenie ziarniaków, ubicie pryzmy oraz systematyczne sprawdzanie, czy dobrze się przechowuje – ma odpowiednie pH i temperaturę w pryzmie czy silosie, co składa się na końcowy sukces w postaci jakościowej paszy.

Fot: Janusz Biernacki

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. listopad 2024 13:49