StoryEditor

Kukurydza ziarnem przyszłości

Kukurydza pod względem powierzchni uprawy na świecie ustępuje wprawdzie pszenicy, ale pod względem wolumenu produkcji (ok. 1 130 mln ton) jest dominującą uprawą światową, a ziarno przedmiotem szerokiej międzynarodowej wymiany. Począwszy od 2021 przez kolejne trzy lata realizowany będzie program promocji uprawy kukurydzy i sorga z finansowym wsparciem UE pod hasłem „Kukurydza ziarnem przyszłości”.
17.08.2021., 06:08h

Program ten jest realizowany przez konsorcjum dwóch organizacji: Federację Producentów Nasion Kukurydzy i Sorgo (FNPSMS) z Francji oraz Polski Związek Producentów Kukurydzy (PZPK) z Polski. Program promocji nowoczesnych technologii produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem wysokojakościowych, europejskich nasion kukurydzy i sorgo będzie realizowany w 7 krajach europejskich. W Polsce i w Niemczech działania programu koncentrują się na promocji uprawy kukurydzy; we Francji, Hiszpanii i Włoszech - kukurydzy i sorga; zaś w  Bułgarii i Rumunii – sorga. Program promuje europejską jakość nasion kukurydzy i sorgo, a także liczne zastosowania uzyskanych z tych dwu roślin plonów.

Kraje docelowe wybrano do realizacji ze względu na przydatne do uprawy warunki klimatyczne, zakładany potencjalny wzrost powierzchni uprawy oraz osiągany już dziś poziom produkcyjny. Celem tej kampanii jest poszerzenie wiedzy rolników, handlowców i innych specjalistów z branży rolniczej, a także całego społeczeństwa odnośnie jakości europejskich nasion kukurydzy i sorgo oraz szeregu zalet kukurydzy i sorgo, czyniących je „roślinami przyszłości”. Na terenie Polski, w ramach realizowanego programu odbywać się będą corocznie polowe prezentacje odmian połączone ze spotkaniami z rolnikami, seminaria i szkolenia z zakresu gospodarczego znaczenia kukurydzy.
Fot. agrarfoto  

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 03:43