– Najpewniejszym sposobem określenia suchej masy jest wybór kilku roślin pola, rozdrobnienie ich i wysuszenie. Najlepiej suszyć sieczkę w ilości 100g. Może to trwać 1–2 doby w warunkach pokojowych. Masę suszymy i ważymy w międzyczasie do momentu, aż przestanie tracić na wadze. Ubytek wagi oznacza bezpośrednio suchą masę.
Dyskusja toczyła się też nad wysokością korzenia roślin. Rolnicy zapytani o to jak wysoko kosić udzielali różnych odpowiedzi: 15, 20, a nawet około 40 cm (nad drugim kolankiem). Spora wysokość koszenia zapewnia dużo mniejszą ilość zanieczyszczeń, jednak jak się okazuje w porównaniu do wysokości koszenia 15 cm na polu pozostaje nawet 7–8 t/ha zielonej masy, która mogłaby znaleźć się w kiszonce.
– Otrzymujemy wtedy sieczkę o nieco mniejszej koncentracji energii, ale większa ilość włókna w paszy jest idealna dla karmienia również krów zasuszonych czy młodzieży – mówił przedstawiciel LG.
Z pola do silosu
Z pola przenieśliśmy się do gospodarstwa, gdzie zaprezentowane zostało pakowanie sieczki z kukurydzy w rękaw. Podczas załadunku aplikowany był preparat bakteryjny, który przyspiesza konserwację kiszonki. Ważne, by zawierał on szczepy, które odpowiadają za fermentację na różnych etapach zakiszania i wzajemnie uzupełniają się. Przedstawiciel firmy Osadkowski omówił konieczność doboru odpowiedniej folii i rękawów do zakiszania.– Ważna jest grubość folii. Nie zawsze ta najgrubsza gwarantuje najlepsze zabezpieczenie zakiszanej masy. Ważna jest też jej elastyczność i przepuszczalność zapewniające utrzymanie wysokiej jakości kiszonki przez więcej niż jeden sezon.
Zbadaj kiszonkę
Przy silosie przedstawiciele LG omówili wyniki programu Ekspert Kiszonkowy z lat 2015–2016. Okazuje się, że w przypadku parametru suchej masy niespełna połowa zbadanych przez firmę sieczki mieściła się w przedziale suchej masy 30–35%. Nie za dobrze wypadł też parametr rozdrobnienia roślin podczas zbioru. Sieczka o długości 4–8 mm powinna stanowić od 65 do 95%, co udało się niespełna 40% zbadanych gospodarstw (2016 r.). Lepiej wypadło rozdrobnienie ziarna. W 2016 r. 79% sprawdzonych gospodarstw miało dobrze rozdrobnione ziarno w kiszonce.Szczelny i ubity silos
Podczas składowania kukurydzy w silosie warto zwrócić uwagę na jak najlepsze ubicie sieczki. Parametr ten powinien wynosić przynajmniej 220 kg/m3 kiszonki. Warto też odpowiednio zabezpieczyć pryzmę folią w taki sposób, aby warunki zewnętrzne nie obniżyły jej jakości, np. zaciekająca woda.Spotkanie z cyklu Zielone Pola w Pawłowicach odbyło się 5 września 2017 r.
jd, fot. Daleszyński