Mniszek kwitnie, a to jest sygnałem dla wielu rolników, że należy zacząć siewy kukurydzy. Warto pamiętać, że kukurydza jest rośliną ciepłolubną i do właściwego kiełkowania nasion temperatura gleby na głębokości siewu powinna wynosić 6–10°C. Pośpiech zatem nie jest wskazany. Zbyt wczesny siew kukurydzy zwiększa ryzyko znacznego uszkodzenia roślin w przypadku wiosennych przymrozków co zdarzało się już, np. w maju 2011 r.
Stożek wzrostu kukurydzy praktycznie do fazy ok. 5 (6) liści znajduje się pod powierzchnią gleby, dzięki czemu jest ona częściowo odporna na pojedyncze przypadki napowierzchniowych uszkodzeń przez przymrozki wczesnowiosenne. Jeśli jednak wystąpią po tej fazie, gdy stożek wzrostu znajdzie się już nad powierzchnią gleby, wówczas nie ma praktycznie żadnych szans dla roślin.
Istnieją przy tym różnice między poszczególnymi typami odmian kukurydzy. Odmiany typu flint można wysiewać wcześniej, w nieco mniej ogrzaną glebę, tj. 5–6°C. Natomiast mieszańce typu dent muszą być wysiane w dobrze ogrzaną glebę, tj. w momencie, gdy ma ona temperaturę 8–12°C.
Przypominamy też o tym, że podczas siewu należy sprawdzać i kontrolować głębokość pracy siewnika oraz prędkość siewu. Optymalna to 8 km/h. Jej zwiększenie o 2 km/h może spowodować nierównomierne rozmieszczenie nasion w glebie. W efekcie tego rośliny w rzędzie mogą rosnąć w zbyt dużym zagęszczeniu lub na pewnej odległości rzędu w ogóle może nie być roślin.
jd, fot. Daleszyński