Nowością jest m.in. późna odmiana SY Premeo (FAO 280-290) o ziarnie typu dent oraz znajdujące się jeszcze pod kodami odmiany średnio późne SE 2319 oraz SB 2359 w typie dent. W segmencie odmian ziarnowych nowością są m.in. odmiany SY Calo (FAO 220-230) oraz SY Invictus (FAO 230).
Na polu mogliśmy zobaczyć kolekcję ponad 20 odmian kiszonkowych i ziarnowych. Wśród tych pierwszych wyróżniała się zwłaszcza zeszłoroczna nowość, tj. odmiana kiszonkowa SY Amfora (FAO 260) z grupy Powercell o bardzo wysokiej strawności całych roślin oraz zawartości energii. Dzięki bardzo mocnemu wigorowi wiosennemu, sprawdza się do siewu na stanowiska wolniej nagrzewające się.
Z kolei SY Feronia to odmiana (FAO 250) kiszonkowa, również może być przeznaczona na ziarno. Odmiana z grupy Powercell. Nadaje się na siewy na stanowiska wolniej nagrzewające się. Cechuje ją dobry wigor wiosenny. Przeznaczona na wszystkie stanowiska glebowe, toleruje również te słabsze. W 2021 r. zarejestrowana została także kolejna odmiana kiszonkowa, tj. SY Nomad (FAO 250).
- Odznacza się bardzo wysoką strawnością włókna oraz dobrą zawartością skrobi. Nadaje się na gleby średnie i słabe, na których stabilnie plonuje. Nie choruje i ma stabilną łodygę. Daje wysoki plon suchej masy – przekonywał Łukasz Bojkowski.
MaxiMaiz – trzy w jednym
Nowością jaką oferuje Syngenta w segmencie odmian kiszonkowych jest mieszanka specjalnie wyselekcjonowanych 3 odmian dostępna w jednym opakowaniu pod nazwą MaxiMaize (FAO 250).
- Jest ona stabilniejsza w plonowaniu, niż pojedyncze odmiany w niej wykorzystane i zasiane osobno. Jest także dużo stabilniejsza, jeśli chodzi o dowiezienie solidnego plonu wolnego od głowni, wylegania łodygowego, wylegania korzeniowego – przekonuje Małgorzata Srebro z Syngenty. Co ważne, w worku znajdują się nasiona specjalnie wyselekcjonowanie pod kątem kalibrażu, co ułatwia ich wysiew. Pomysł przywędrował m.in. z Holandii, czyli zagłębia mleczarskiego i tam się doskonale sprawdza – dodaje.
Nasiona będą nieco droższe od pojedynczych odmian kiszonkowych i oferowane także w wariancie z zaprawą insektycydową (Force 20 CS) oraz repelentem (Korit 420 FS). Partnerem projektu MaxiMaiz jest firma Claas, która do zbioru odmian MaxiMaiz udostępnia sieczkarnię Jaguar 960 (technologia shredlage).
Lumax niekoniecznie w pełnej dawce
Lumax i Elumis to dwa sprawdzone rozwiązania w ochronie herbicydowej kukurydzy oferowane przez firmę Syngenta.
- Na polach doświadczalnych zastosowaliśmy Lumax w dawce 2,5 l/ha w połączeniu z 40 g/ha nikosulfuronu z kondycjonerem wody. Takie rozwiązanie jest nie tylko dobry efekt chwastobójczy, ale także jest korzystne cenowo – mówił Jarosław Rawski z firmy Syngenta.