StoryEditor

Mniejsze zasiewy kukurydzy w Unii

W kontekście spadających cen, wydawało się że w Europie powierzchnia ulegnie dużemu ograniczeniu, tymczasem ocenia się, że spadek nie powinien być znaczący, a być może powierzchnia utrzyma się na podobnym, do ubiegłorocznego, poziomie. 
31.03.2015., 19:03h

W przededniu siewów, z dużą ostrożnością, można dokonać już pierwszych prognoz wielkości powierzchni uprawy kukurydzy.

 

Trzeba zaznaczyć, że sytuacja jest zróżnicowana w zależności od regionu. Największych spadków, na poziomie 130 000 ha, można spodziewać się w Unii Europejskiej. Tendencje spadkowe są szczególnie widoczne w Europie Zachodniej, gdzie spodziewany jest spadek powierzchni o 1,5%, dotyczy on głównie kukurydzy ziarnowej. Ocenia się że powierzchnia spadnie u największych europejskich producentów we Francji i we Włoszech (o ok. 3–4%).

 

Powierzchnia kukurydzy kiszonkowej utrzyma się na poziomie podobnym, jak z roku 2014. W Niemczech, które są największym europejskim producentem, spadnie o 1%. Stanie się tak w następstwie wysokich zapasów i zmiany niemieckich uregulowań, ograniczających wykorzystanie kukurydzy jako substratu w produkcji biogazu. Spadek powierzchni kukurydzy w Europie Zachodniej zostanie zrekompensowany poprzez wzrost powierzchni uprawy w Europie Centralnej (szczególnie w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i na Węgrzech) w związku z trudnościami w zasiewach upraw ozimych. Na wschodzie kontynentu spodziewana jest stabilizacja powierzchni uprawy kukurydzy, ale sytuacja jest zróżnicowana w zależności od kraju. Ukraina zanotuje spadek, Rosja i Serbia wzrost. Na Białorusi powierzchnia pozostanie bez zmian.

oprac. mwal

 

Źródło: maiz info

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. grudzień 2024 22:03