Na słabych glebach można podać nawet 130 kg/ha N w nawożeniu zlokalizowanym. Aby nie pogorszyć jednak wschodów, bezpieczniej jest zastosować dawkę do 100 kg. W praktyce stosuje się w ten sposób fosforan amonu o bardzo dobrej proporcji N : P2O5 (1 : 2,5). W tym nawozie podamy jednak tylko około 20–30 kg/ha N przy pełnej dawce fosforu. Reszta zakładanej dawki azotu (bilansowanej np. na 150 kg/ha) powinna być podana pogłównie w fazie 5–6 liści (BBCH 15–16). Najlepsze będą tutaj nawozy z wolno działającą formą azotu, jak mocznik. Niestety, wadą mocznika są straty azotu do 10–15% nawet po wymieszaniu z glebą. Alternatywą jest zastosowanie go dolistnie w stężeniu 6% lub nawożenie r.s.m. Można zastosować mocznik stabilizowany z inhibitorem ureazy. Zbyt dużo N w formie amonowej podanej bezpośrednio przed siewem może prowadzić do zakłócenia wschodów, szczególnie w środowisku zasadowym. Ta forma jest jednak najlepsza do stosowania w kukurydzy.
Można zastosować także saletrę amonową, która zawiera m.in. formę azotanową azotu. Zbyt wczesne jednak jej podanie, w fazie 3–4 liści kukurydzy sprawi, że szybko pobrana przez rośliny rozrzedzi jej soki i tym samym rośliny będą zdecydowanie bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Młode rośliny mają także tendencję do szybkiego transportu formy azotanowej z korzeni do liści z pominięciem wbudowania w aminokwasy. Na roślinach objawia się to żółknięciem wierzchołków liści (toksyczne działanie azotu). Podczas rozsiewania saletry amonowej w fazie 6–8 liści kukurydzy należy też pamiętać, że po deszczach w lejkach liściowych zbiera się woda, a dostający się do niej nawóz tworzy toksyczny roztwór mogący uszkadzać rośliny. Saletra zawiera również formę amonową azotu, najlepszą dla kukurydzy, jednak zastosowanie tego nawozu koniecznie należy dostosować do panujących warunków.
Można zastosować także r.s.m. Jeśli planuje się to zrobić w fazie do 6 liści kukurydzy to najlepiej użyć węży rozlewowych. W fazie od 8 liści można stosować dysze do r.s.m.-u.
Na glebach cięższych azot można podać w jednej dawce, na lekkich dawkę lepiej podzielić.
jd
StoryEditor
N pogłównie w kukurydzy
Nocne spadki temperatur mamy już za sobą i można już pomyśleć o pogłównym podaniu azotu kukurydzy, która teraz zaczyna intensywnie rosnąć.