Wydaje się, że agrotechnika kukurydzy jest już rozpracowana szczegółowo, a jednak co roku widać na polach nierówne jej wschody. Jednym z powodów może być niewłaściwa głębokość siewu nasion, zwłaszcza na stanowiskach mozaikowatych lub w niedostatecznie ogrzaną glebę. W tym roku należy ponadto liczyć się ze stanowiskami przesuszonymi, gdyż zimowe, niewielkie rezerwy wody dawno zniknęły, a opady do połowy marca nie są wystarczające.
Nasiona kukurydzy wysiewa się na głębokość 4–6 cm, mając na uwadze ogrzanie gleby i jej uwilgotnienie. Jeśli temperatura gleby na tym poziomie wynosi ok. 5°C należy siać płycej, a na glebach lżejszych, o temperaturze powyżej 8° oraz przesuszonych, korzystniejszy dla optymalnych wschodów będzie siew głębszy. Nasiona mają wówczas dostęp do wilgotnego podłoża, korzystają z cieplejszej wody gruntowej, więc i dynamika wschodów będzie lepsza.
Wykształcenie w tych warunkach nieco dłuższego hipokotylu i przebicie się siewki przez warstwę gleby nie będzie dla roślin problemem. Należy jednak przykryć nasiona luźną warstwą gleby, by nie opóźniać wschodów i wyeliminować zaskorupienie pola.
UWAGA KONKURS - do wygrania publikacja "Kukurydza - przewodnik polowy".
Nie czekaj i zabierz udział już dziś !
Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wygraj 1 z 3 przewodników !
Regulamin konkursu dostępny TUTAJ.