StoryEditor

Na ratunek wychłodzonej kukurydzy

Pogoda w tym roku nie sprzyja ciepłolubnej kukurydzy. Wprawdzie jest wilgotno, ale chłodno, a przede wszystkim brakuje słońca. Kukurydza bardzo go potrzebuje do efektywnego przeprowadzenia procesu fotosyntezy (C4). Jak jej teraz pomóc?
27.05.2021., 14:05h

– Zaobserwowaliśmy, że na stanowiskach, na których stosowano nawozy zawierające azot wyłącznie w formie amonowej, rośliny gorzej zawiązywały kolby, niż w przypadku plantacji, gdzie podano azot częściowo w formie azotanowej, tj. ok. 10–25 kg/ha w zależności od rodzaju gleby – mówi prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar. Wynika to z faktu, że azot azotanowy wspomaga syntezę cytokinin, które są z kolei niezbędne do podziału komórek, a zatem wpływają również na proces tworzenia i zawiązywania kolb (liczbę rzędów i liczbę ziaren w rzędzie). Tworzenie cytokinin można stymulować także, alternatywnie dla nawożenia azotem azotanowym, poprzez nawożenie chlorkiem potasu, tzn. ok. 3 dt/ha z 40% soli potasowej lub za pomocą nawożenia dolistnego: stosując 600 do 1000 g/ha P2O5 + 30 g/ha Fe, a na suchych stanowiskach można jeszcze uzupełnić tę mieszaninę o 1,0 l/ha chelatu Mn oraz + 0,5 chelatu Zn – radzi prof. Schönberger.

Proces wspomagania tworzenia cytokinin powinno się wspomagać do fazy 4 liści kukurydzy. – Nawożenie dolistne zaproponowanymi składnikami (np. Wuxal P + Fe + Zn + Mn) można połączyć można ewentualnie połączyć ze stosow...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 03:25