Zaledwie kilka z sondowanych przez redakcję topagrar.pl podmiotów skupujących zdecydowało się na obniżkę cen pszenicy konsumpcyjnej o 10-20 zł netto/t. Ale rozbieżności w cenach tego ziarna są bardzo duże. Na wschodzie za ziarno konsumpcyjne płacą najmniej, bo zaledwie 620 zł/t. Z kolei na północy Polski bliskość portów, które nadal kupują ziarno na eksport sprawia, że stawki sięgają nawet 770 zł/t netto. Średnia krajowa cen pszenicy w naszej sondzie wyniosła 686, 75 zł/t.
Zmiany w cennikach praktycznie ominęły zboża paszowe. Handel tym ziarnem jest coraz bardziej problematyczny. Rolnikom, którzy mają zapasy zbóż paszowych i chcą je sprzedać, coraz trudniej jest znaleźć odbiorców. Wytwórnie pasz kupują bardzo ograniczone ilości i zmniejszają także moce produkcyjne, ponieważ chętnych na zakup gotowych pasz także ubywa.
Jak pokazała nasza redakcyjna sonda, obecnie średnia cena pszenicy paszowej w kraju wynosi 600 zł/t, żyta 463 zł/t, pszenżyta 498 zł/t, a jęczmienia 536 zł/t netto. Skupujący przewidują dalsze powolne spadki cen spowodowane głównie ciągle dużą podażą zboża na naszym rynku. Co ważne, ceny suchej kukurydzy od wielu tygodni tkwią w tym samym punkcie i średnio wynoszą 536 zł. Handel tym ziarnem także jest ograniczony oraz odbywa się tylko i wyłącznie w kierunku zachodnim. Niewykluczone, że taki stan rzeczy skłoni wielu rolników do ograniczenia tegorocznych zasiewów kukurydzy, które właśnie się rozpoczęły.
Nadal duża rozbieżność jest w cenach rzepaku ozimego. W krajowych punktach skupu kosztuje on od 1350 zł/t (woj. lubelskie) do 1500 zł/t netto (woj. lubuskie). bcz