Malejący bilans opadów, zwłaszcza w sezonie wegetacyjnym także skłania hodowców do poszukiwań odmian o szybkiej i krótkiej wegetacji. Przykładem wprowadzania postępu hodowlanego na pola produkcyjne, związanego z ograniczonym dostępem wody dla roślin, są kolejne odmiany kukurydzy o niskim FAO. Kukurydza, chociaż oszczędnie gospodarują wodą, przy wysokiej masie plonu potrzebuje jej dość dużo do optymalnego rozwoju. Z nową propozycja na rynku występuje firma Syngenta, oferując rolnikom odmianę o najniższym FAO w swojej kolekcji. Nowy pojedynczy mieszaniec to SY Nordicstar z FAO 180, przeznaczony na ziarno i kiszonkę. Mimo tak krótkiego okresu wegetacji plonuje na poziomie odmian z liczbą FAO 210–220.
Jej rośliny wytwarzają mocny system korzeniowy, wyróżnia się mocnym, wczesnym wigorem i rozwojem, nisko osadzoną kolbą oraz stabilnym plonowaniem. Wilgotność ziarna podczas zbioru wynosi ok. 28%.
Źródło: www.syngenta.pl
StoryEditor
Najwcześniejsza kukurydza w ofercie Syngenty
Zmiany klimatu, w tym okresowe – wczesne lub późne susze – powodują różną reakcje roślin na polu. W zależności od niedoboru czy większych ilości opadów w kolejnych porach roku uprawy mogą dać wysokie lub słabe plony.