Narodowy dzień kukurydzy to oczywiście okazja do spotkań rolników, hodowców bydła i przedstawicieli przemysłu zajmującego się przerobem kukurydzy, ale przede wszystkim możliwość przyjrzenia się najnowszym osiągnięciom hodowli kukurydzy. Tym razem polska firma hodowlana HR Smolice pokazała na polu demonstracyjnym kilkadziesiąt odmian, w tym część jeszcze pod nazwami kodowymi, co oznacza, że są one jeszcze w trakcie rejestracji w COBORU.
Zobacz także: Kukurydza jeszcze rośnie. Czy ma szansę podrożeć?
Odmiany kiszonkowe kukurydzy
Jeśli chodzi o odmiany przeznaczone dla producentów mleka, to warto przytoczyć kilka nowości na sezon 2025. Są wśród nich np. odmiana SM Zerka (FAO 250) zarejestrowana w tym roku.
To odmiana pochodząca z najnowszej linii genetycznej kreacji kiszonkowych. Ma się wyróżniać wyjątkową wydajnością suchej masy i tolerancją na okresowe niedobory wody, a także nadawać się na słabsze stanowiska. To odmiana w typie flint/dent, więc toleruje nieco chłodniejszą glebę podczas siewu, ok. 8°C.
Kolejną nowością jest odmiana SM Adego (FAO 260) o szybkim wzroście początkowym, co pozwala uprawiać ją na słabszych i zimniejszych glebach.
Odmiana nadaje się też do uprawy na ziarno, bo w wynikach rejestrowych uzyskała plon suchego ziarna nawet 14,9 t/ha.
Klasykiem, jeśli chodzi o odmiany kiszonkowe ze Smolic jest odmiana SM Perseus o FAO 250. Wyróżnia się bardzo dobrą adaptacją do zmiennych warunków glebowych i tolerancją na okresowe niedobory wody oraz wysoką strawnością masy organicznej na poziomie 74%.
Odmiany ziarnowe
Z odmian ziarnowych wśród nowości znalazły się SM Fagun (FAO 230–240), również w typie flint/dent. MA mieć bardzo silny wigor początkowy ograniczający uszkodzenia roślin powodowane przez szkodniki na wczesnym etapie rozwoju. To odmiana polecana na stanowiska, po których planuje się wysiew zbóż ozimych, bo szybkie oddawanie wody w połączeniu z wczesnością pozwala jej na szybsze zejście z pola.
Wśród ziarnówek warto też zwrócić uwagę na odmianę SM Sobieski o FAO 220–230. Ma sobie bardzo dobrze radzić na stanowiskach zimniejszych dzięki mocnemu wigorowi siewek. Tworzy średniowysokie rośliny z jednoczesną wysoką odpornością na wyleganie.
Agrotechnika kukurydzy w Rogożewie
Kolekcję odmian założono na polu z glebą kl. IVa. Przedplonem była kukurydza, a odmiany zasiano w systemie bezorkowym. Przed siewem zastosowano po 300 kg/ha Korn-Kali i mocznika z inhibitorem, a w podsiewacz 100 kg/ha fosforanu amonu. Odmiany wysiano 26 kwietnia: kiszonkowe w normie 78 tys. ziaren/ha, a ziarnowe 75 tys. ziaren/ha.
Do odchwaszczania przedwschodowego został użyty preparat Lumax, a powschodowo Nikosar. W nawożeniu dolistnym zastosowano Basfoliar 2.0 36 Extra w dawce 5 l/ha, Adob Mikro Kukurydza 2 kg/ha, Adob 2.0 Zn 1,5 kg/ha i Adob Bor 1 l/ha. Taki zestaw kukurydza otrzymała w dwóch terminach. Kolekcję odmian chroniono też przed grzybami preparatem Belanty w dawce 1,25 l/ha.
Spotkanie odbyło się 29 sierpnia 2024 r. Organizatorami byli HR Smolice, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Andermatt, Adob, Basf, Omya i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole. Patronatem imprezę objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.