Wydawało się, że kukurydza dość dobrze poradziła sobie z pierwszą falą suszy (wiosennej). Jednak po lipcowych opadach i suszy, która po niej przyszła, kukurydza w niektórych rejonach to obraz nędzy i rozpaczy. Suche i niskie rośliny, kolby słabo zaziarnione lub co gorsze 4–5 drobnych kolb zamiast jednej dorodnej i silne porażenie głownią guzowatą.
W tym sezonie przy wyborze terminu koszenia kukurydzy na kiszonkę nie ma co oglądać się na kalendarz tylko bacznie obserwować rośliny. W wielu rejonach zbiór kukurydzy kiszonkowej już trwa.
Kiedy ciąć?
Łatwym sposobem wyznaczenia optymalnego terminu zbioru kukurydzy na kiszonkę jest obserwacja linii mlecznej ziarnika. Gdy znajduje się ona w odległości 1/3 od podstawy ziarniaka to zawartość suchej masy kształtuje się na poziomie 35%. Przy normalnym przebiegu pogody w końcowym okresie wegetacji kukurydzy zawartość suchej masy zwiększa się o 0,5% dziennie, a przy bardzo ciepłej pogodzie wzrost ilości suchej masy może wynosić 0,75%.
Generalnie optymalny termin zbioru kukurydzy na kiszonkę to faza woskowa lub woskowo-szklista ziarna. Wtedy zawartość suchej masy wynosi od 30% do 35%. W tej fazie wegetacji w ziarniaku jest dużo skrobi i można go łatwo rozdrobnić walcami sieczkarni.
Zbyt późny zbiór kukurydzy na kiszonkę, tj. powyżej 37% suchej masy, oznacza uzyskanie surowca suchego, twardego i trudnego do rozdrobnienia. Słabo rozdrobnioną zielonkę trudno dokładnie ubić w silosie czy na pryzmie, a tym samym stworzyć warunki beztlenowe, niezbędne do rozwoju bakterii kwasu mlekowego. Pozostające powietrze sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które mając wystarczającą ilość składników pokarmowych, produkują toksyny mające negatywny wpływ na zdrowie i rozród krów.
Prawidłowo wyprodukowana kiszonka z kukurydzy powinna spełniać następujące parametry:
- sucha masa: 30-35%,
- skrobia: minimum 30% w suchej masie,
- włókno surowe: maksimum 20% w suchej masie,
- ADF: maximum 25% w suchej masie,
- NDF: maksimum 45% w suchej masie,
- zawartość energii: minimum 6,5 MJ NEL lub 0,9 JPM w 1 kg suchej masy.