StoryEditor

Niedługo czas wyłożyć kruszynka w kukurydzy

Z różnych regionów kraju docierają do nas informacje o pojawieniu się pierwszych motyli omacnicy prosowianki, a zatem już niedługo na liściach zaczną one składać jaja, które są celem kruszynka – małej błonkówki wykorzystywanej do walki z omacnicą.
22.06.2016., 07:06h

W metodzie biologicznej zwalcza się wyłącznie jaja szkodnika, co bezpośrednio przekłada się na mniejszą liczbę gąsienic. Do tego celu wykorzystuje się biopreparaty wykorzystujące żywe larwy oraz poczwarki kruszynka. Kruszynek to jeden z najmniejszych owadów żyjących na świecie (w zależności od gatunku osiąga wymiary 0,4–1,2 mm). Błonkówka ta jest pasożytem jaj różnych gatunków owadów.

Aktualnie na krajowym rynku dostępne są preparaty zawierające Trichogramma brassicae.  Na małych areałach najlepiej jest wybierać biopreparaty do zwieszania na blaszkach liściowych kukurydzy lub w postaci kulek do rozrzucania na glebę. Duże plantacje można chronić za pomocą specjalnych rozrzutników do kulek montowanych do ciągnika lub agrolotniczo z zastosowaniem dronów, wiatrakowców lub samolotów. Koszt zawieszek waha się w granicy 150–180 zł/ha. Mimo konieczności samodzielnego przejścia przez pole i ich rozwieszenia na roślinach, coraz więcej rolników decyduje się na taką metodę zwalczania omacnicy prosowianki.   mwal

Fot. Bereś

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 18:56