StoryEditor

Normy GAEC, czyli jak spiąć zmianowanie z kukurydzą?

Nowe wymogi skomplikowały planowanie struktury zasiewów. Poważnym problemem dla plantatorów kukurydzy stały się wymogi warunkowości, tzw. normy GAEC.
NASZ AUTOR
Marek Krysztoforski
CDR w Radomiu
04.11.2023., 09:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Kukurydza, a monokultura
  • Grunty na wymianę - czy to jest dobre rozwiązanie?
  • Ekoschemat „zróżnicowana struktura upraw”

Zasiewy kukurydzy kiszonkowej wynoszą między 500 a 600 tys. ha. Natomiast od 2020 r. odnotowujemy wyraźny wzrost formy ziarnowej i obecnie powierzchnia jej zasiewów podwoiła się od 2012 r., osiągając 1,2 mln ha (patrz wykres). Gatunek ten na dobre zagościł na naszych polach, ale stajemy przed problemem miejsca w zmianowaniu.

Kukurydza, a monokultura

Kukurydza relatywnie dobrze znosi monokulturę. Przy odpowiedniej agrotechnice – przede wszystkim dobrym rozłożeniu resztek pożniwnych nie transferuje chorób i szkodników na następczą uprawę. Przeliczniki, podane przez niemiecką jednostkę VDLUFA wskazują, że nie zubaża gleby z substancji organicznej, ponieważ w gospodarstwach zwierzęcych wraca w postaci gnojowicy lub pozostawionych dużych ilości słomy (tab. 1.).

image
Nowy szkodnik kukurydzy - skoczek afrykański

Jednak nowe wymagania warunkowości wprowadziły normy i związane z nimi wymogi, które wywołują problemy. Są to:

  • GAEC 6 – minimalna pokrywa glebowa: co najmniej 80% GO pod okrywą zimą. Przez okrywę rozumie się rosnące uprawy (oziminy i międzyplony ozime), pokrycie gleby resztkami pożniwnymi lub ścierniskiem albo pokrycie gleby mulczem (częściowo wymieszanymi z glebą resztkami pożniwnymi). Norma ta ma zapobiegać erozji i wypłukiwaniu składników nawozowych do wód.
  • GAEC 7 – zmianowanie upraw: na co najmniej 40% GO był uprawiany w plonie głównym inny gatunek, niż uprawa prowadzona w tym plonie w roku poprzednim. Ponadto powinno być nie więcej niż 65% głównej uprawy oraz taka sama uprawa w plonie głównym nie była prowadzona dłużej niż 3 lata. Norma ma na celu zwiększenie bioróżnorodności i w związku z tym mniejszą presję chorób czy szkodników.
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
NASZ AUTOR<br/>Marek Krysztoforski<br/>CDR w RadomiuNASZ AUTOR
Marek Krysztoforski
CDR w Radomiu
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. listopad 2024 00:00