StoryEditor

Nowa substancja do walki z omacnicą prosowianką!

Segment ochrony roślin, jakim jest zwalczanie szkodników, cierpi najbardziej w wyniku restrykcyjnej polityki KE. Zawirowania rynkowe oraz agrotechniczne miały miejsce po wycofaniu większości neonikotynoidów z zapraw i środków do opryskiwania, czy chloropiryfosu.

03.02.2025., 09:00h

Eksperci z branży ochrony roślin zgodnie przyznają, że ograniczenia wprowadzane w celu ochrony zdrowia ludzi i pszczół są często antyskuteczne. Zamiast ograniczyć ilość chemii, która dostaje się do środowiska, rolnicy zmuszeni do ochrony swoich plonów stosują środki coraz częściej oraz nie mają możliwości zmieniania używanych mechanizmów działania. Tym bardziej cieszy rozwój rynkowy nowych substancji owadobójczych.

Zobacz także: Zabiegi środkami ochrony roślin – przypomnienie najważniejszych obowiązków rolnika!

Nowa substancja - tebufenozyd

Firma Sumi AgroPoland już w 2022 r. uzyskała zezwolenie na wprowadzanie w Polsce substancji tebufenozyd. Znajduje się ona np. w środku Mimic (do stosowania w sadach, winnicach, warzywach i roślinach jagodowych, a także w kukurydzy na omacnicę prosowiankę).

Substancja zakwalifikowana jest do diacylohydrazyn z 18. grupy IRAC. Działanie jej polega na rozregulowaniu rozwoju owadów – jest ona antagonistą receptora ekdyzonu, czyli jednego z białek owadów. Do grupy tej należą jeszcze chromafenozyd, halofenozyd i metoksyfenozyd, ale żadna z tych substancji nie jest u nas stosowana. Zatem unikalność tebufenozydu oraz odrębny mechanizm działania wpisują się strategię antyodpornościową ochrony, głównie przed gąsienicami motyli.

image

Jak zmieniały się ceny środków ochrony roślin?

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. luty 2025 13:01