Nowe zagrożenie dla upraw
Jak informuje platforma Sygnalizacji Agrofagów, w ostatnim czasie zaobserwowano wzrost zagrożenia ze strony patogenów bakterii, które pojawiły się na nowych roślinach żywicielskich.
Zobacz także: Uprawy strączkowe atakują wirusy – jak chronić przed nimi uprawy?
Obecność bakterii odnotowano na terenie następujących województw:
- Wielkopolskie,
- Dolnośląskie,
- Podkarpacie.
Jakie uprawy atakują bakterie?
- Groch, soja, dereń: Wykryto obecność Pantoea agglomerans, bakterii powodującej choroby m.in. kukurydzy, gryki, sorga i cebuli.
- Soja: Pojawiła się bakteria Pantoea ananatis, znana z atakowania innych roślin, ale po raz pierwszy wykryta na soi.
- Kukurydza: Na plantacjach kukurydzy stwierdzono obecność Kosakonia cowanii, patogenu dotychczas znanego z porażania soi.
- Pomidor: Wykryto bakterię Enterobacter cloaceae subsp. dissolvens, dotąd nienotowaną na pomidorze, ale atakującą inne rośliny jak kukurydza, cebula czy ryż.
- Zatrwian: Zidentyfikowano obecność Pseudomonas syringae, bakterii patogennej dla ponad stu gatunków roślin, ale nieobserwowanej wcześniej na zatrwianie.
Jakie są działania ochronne?
Najważniejsze jest monitorowanie upraw, regularne sprawdzanie każdej plantacji, czy nie pojawiają się objawy chorobowe. Wczesne wykrycie pozwoli na minimalizowanie start w plonie. Trzeba również pamiętać o płodozmianie, właściwa rotacja upraw, pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie patogenów.
Bernat Patrycja
Fot: Biernacki