StoryEditor

Nowy raport IUNG: bilans wodny się poprawił

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował kolejny raport dotyczący zagrożenia suszą rolniczą w Polsce. Wynika z niego, że takie zagrożenie nadal utrzymuje się we wszystkich województwach, ale Krajowy Bilans Wodny poprawił się z uwagi na opady deszczu, które wystąpiły w ciągu ostatnich dwóch tygodni.
16.09.2015., 11:09h

W raporcie IUNG czytamy:

"W jedenastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10 września 2015 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym, w porównaniu do ubiegłego okresu, zmniejszył się zasięg suszy rolniczej w całej Polsce. Chociaż dla upraw jak: rośliny strączkowe, ziemniak oraz krzewy owocowe zagrożenie suszą nadal wystąpiło w wielu województwach w 100% gmin. Wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy znacznemu zwiększeniu. Średnio dla kraju wartości te względem poprzedniego okresu były wyższe aż o 49 mm.

Rośliny strączkowe

Obecnie w dalszym ciągu największe zagrożenie suszą w Polsce występuje dla roślin strączkowych. Susza dla tej uprawy występuje na glebach I i II kategorii. Susza dla tych upraw występuje we wszystkich województwach kraju, w 2624 gminach (w 85,6% gmin) na 35,2% gruntów ornych. W 4 województwach suszę nadal odnotowano w 100% gmin tj. w woj.: lubuskim, łódzkim, opolskim oraz podlaskim. Niewiele mniejsze zagrożenie suszą wystąpiło w 4 kolejnych województwach w woj.: dolnośląskim, wielkopolskim, mazowieckim oraz lubelskim (w ponad 98% gmin). W województwach: świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, oraz podkarpackim również odnotowano bardzo duże zagrożenie suszą w wielu gminach (w ponad 90%).

Ziemniaki

Zagrożenie suszą rolniczą dla ziemniaka występuje na glebach I, II oraz III kategorii. Skład granulometryczny I i II kategorii przedstawiono powyżej, natomiast do III kategorii gleb należą: gliny lekkie, gliny lekkie pylaste, pyły gliniaste, pyły zwykłe, pyły piaszczyste. Susza dla tej uprawy występuje w 13 województwach, w 2013 gminach (w 65,7% gmin kraju) na 29,0 gruntów ornych. Nadal największe zagrożenie suszą (w 100% gmin) zostało odnotowane w województwach łódzkim i opolskim. Bardzo duże zagrożenie suszą występuje również w woj.: świętokrzyskim, dolnośląskim oraz w lubelskim (w ponad 92% gmin) Do województw o dużym zagrożeniu suszą wśród tych upraw można zaliczyć woj. mazowieckie, podkarpackie oraz wielkopolskie (w ponad 82% gmin).

Kukurydza na kiszonkę

Zagrożenie suszą rolniczą dla kukurydzy na kiszonkę występuje na glebach II kategorii. Susza dla tej uprawy występuje w województwie opolskim i dolnośląskim w 26 gminach (w 0,8% gmin kraju) na 0,02% gruntów ornych.

Warzywa gruntowe

Zagrożenie suszą rolniczą dla warzyw gruntowych występuje na glebach I kategorii. Susza dla tej uprawy występuje w województwie opolskim i dolnośląskim w 23 gminach (w 0,8% gmin kraju) na 0.01% gruntów ornych.

Kukurydza na ziarno i buraki cukrowe

Informujemy, że uprawa kukurydzy oraz buraka cukrowego na glebach piaszczystych nie jest wskazana (gleby I kategorii, bardzo lekkie, bardzo podatne na suszę), grupa granulometryczna: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty. Z tego względu dla tych gleb nie są podawane wartości krytyczne KBW dla tych upraw, jak również nie są one z tego powodu rozpatrywane przez System Monitoringu Suszy Rolniczej.

W obecnym okresie sześciodekadowym obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest Opolszczyzna i Dolny Śląsk. Na terenie tych województw niedobór wody dla roślin wynosi od -200 do -209 mm. Tak jak w poprzednich okresach raportowania (w siódmym, ósmym, dziewiątym, dziesiątym) również w jedenastym okresie obszarem narażonym na duży deficyt wody (od -180 do – 199 mm) jest nadal Lubelszczyzna. Poza tym terytorium podobny niedobór wody notowany jest na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego.
W dalszym ciągu do obszarów o dużym niedoborze wody należy zaliczyć północne rejony woj. świętokrzyskiego, południowe obszary woj. podlaskiego, na tych terytoriach deficyt wody wynosi od -170 do -179 mm".

Źródło: IUNG Puławy

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 21:03