StoryEditor

Omacnica prosowianka – jak ograniczyć zimujące gąsienice? Pogotowie polowe top agrar Polska

Połamane rośliny, wióry na zewnętrznej stronie łodyg, uszkodzone kolby i wiechy  – to klasyczne objawy szkodliwej działalności omacnicy prosowianki w kukurydzy. Szkodnik ten występuje praktycznie w całym kraju. Czym i jak najlepiej teraz z nią walczyć?
05.11.2022., 18:11h

Wydawać by się mogło, że te sezon nie należał do omacnicy prosowianki. Na szczęście, pogoda jej nie sprzyjała. Jednak w wielu regionach, w których wystąpiła już w poprzednich latach pojawiła się na plantacjach kukurydzy. Może nie w tak dużym nasileniu, jak w poprzednich latach, ale wyrządziła także szkody.


Wwiercając się w łodygę, a następnie żerując w jej wnętrzu, gąsienice omacnicy zakłócają transport w roślinie wody i składników pokarmowych. Otwory i dziury wzdłuż łodygi spowodowane wielokrotnym przewiercaniem się gąsienic zmniejszają stabilność roślin. Zwiększa to ryzyko wylegania i łamania się roślin.

Walka z omacnicą teraz jesienią polega na niszczeniu zimujących u podstawy łodygi gąsienic, wymieszaniu ich z glebą. Jak zrobić to najlepiej? Jakie narzędzia najlepiej sprawdzają się do ograniczenia populacji zimujących gąsienic omacnicy, a także dlaczego teraz trzeba koniecznie monitorować mszyce?

Obejrzyjcie ten odcinek Pogotowia polowego top agrar Polska koniecznie!

Film w opcji Premium - tylko dla Prenumeratorów i Subskrybentów top agrar Polska. Zaloguj się i oglądaj!

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 05:08