Kruszynek to jeden z najmniejszych owadów na świecie, którego rozwój odbywa się w jajach innych owadów. Człowiek wykorzystał to do wybrania kilkunastu gatunków i na ich bazie zaczął tworzyć biopreparaty do zwalczania jaj szkodliwych dla niego owadów, zwłaszcza szkodników roślin.
W Polsce obecnie używa się głównie jednego gatunku kruszynka, jakim jest Trichogramma brassicae, choć występuje u nas kilka gatunków kruszynka naturalnie, jednakże nie są w stanie z uwagi na małą liczebność obniżać skutecznie populacji, choćby omacnicy prosowianki. Człowiek musi zatem w dosłownym znaczeniu "zalać" uprawę dużą liczbą kruszynka, aby ten mógł efektywnie zwalczać jaja szkodnika. Takie działanie nazywa się introdukcją, choć poprawne słowo to okresowa kolonizacja.
Kruszynek to niewielkich rozmiarów błonkówka, która jest naturalnym wrogiem omacnicy prosowianki. Fot. Bereś.
Jak działa kruszynek?
Zasada działania kruszynka jest prosta. Na plantacji wykłada się biopreparaty, w których jest żywy kruszynek na etapie larw lub poczwarek, co sprawia, że sukcesywnie z wnętrza biopreparatu wylatują dorosłe błonkówki. To celowe działanie, które pozwala w...