StoryEditor

Paleta odmian IGP

Firma IGP Polska zaprosiła rolników na Dni Kukurydzy do Wielkopolski. W miejscowości Gościejewo zaprezentowała swoje odmiany specjalnie wyselekcjonowane na rynek polski.
11.10.2017., 10:10h
Firma IGP Polska zaprosiła rolników na Dni Kukurydzy do Wielkopolski. W miejscowości Gościejewo zaprezentowała swoje odmiany specjalnie wyselekcjonowane na rynek polski. Gości przywitał Krzysztof Piłat, kierownik regionu Polska i Kraje Bałtyckie. Szerzej o ofercie odmian przeznaczonych na rynek polski opowiedział natomiast Stjepan Spretnjak – produkt menadżer kukurydza i soja. Zwrócił uwagę na fakt, że w ofercie IGP Polska znajduje się ponad 30 odmian o FAO od 200 do 300 z przeznaczeniem na ziarno, kiszonkę i biogaz. Szeroka oferta wynika z faktu, że firma współpracuje z sześcioma europejskimi hodowcami co gwarantuje dostęp do szerokiej puli genowej i stąd taka różnorodność odmian. Dzięki temu w ofercie są odmiany ziarnowe FAO 200 oraz pełny dent ziarnowy o FAO 300. Podstawowymi czynnikami wpływającymi na selekcję odmian dla naszego rynku są trudne warunki uprawy, jak okresowe niedobory wody czy słabsze stanowiska. Zanim odmiana trafi na rynek polski sprawdzana jest w Niemczech i następnie w trzech polskich lokalizacjach.

Nowości i bicie rekordu

W niedalekiej przyszłości do kolekcji odmian dołączy Mogekko – odmiana ziarnowa o FAO 240 będąca obecnie w badaniach rejestrowych COBORU. Inna nowość, która wkrótce trafi do oferty to również odmiana ziarnowa Baychaka o FAO 220.

Następnym punktem programu była prezentacja niektórych odmian firmy na polu. Wśród nich znajdowały się nie tylko odmiany ziarnowe, ale także te przeznaczone na kiszonkę. Nieco więcej uwagi poświęcono odmianie Codigip o FAO 260. Jest to typowa ziarnówka o typie ziarna flint–dent (zbliżona do flint) zarejestrowana w naszym kraju w 2016 roku. W dniu imprezy ta odmiana była koszona w celu ustanowienia rekordu polski w plonie kukurydzy. Użyty został w tym celu kombajn Claas Lexion 770 z 12-rzędową przystawką. W trzech próbach, podczas których za każdym razem koszony był 1 ha kukurydzy sprawdzano plon ziarna oraz jego wilgotność. Ostatecznie za rekord uznany został plon uzyskany podczas pierwszej próby – 16,34 t/ha ziarna mokrego o wilgotności 41,32% (po przeliczeniu plon ziarna suchego wyniósł 11,149 t/ha). Nad prawidłowym przebiegiem bicia rekordu czuwali sędziowie z Biura Rekordów, a ważenie plonu odbywało się na certyfikowanych wagach.

Krótka galeria z wydarzenia poniżej.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 13:25