StoryEditor

Ploniarka zbożówka dziesiątkuje kukurydzę – co można zrobić?

Ploniarka zbożówka to niewielka muchówka, ok. 2 mm długości, które niezwykle trudno wypatrzeć na polu. Dużo łatwiej znaleźć obraz szkód jakie wyrządza, szczególnie w kukurydzy, ale nie tylko.
04.06.2024., 14:35h

Muchówki ploniarki mają czarne ciało, a spód jaśniejszy oraz wyraźnie widoczne czerwone oczy. Lepiej znane są jej larwy, które można wypreparować z wnętrza pędów kukurydzy i zbóż. Są one jasne, prawie przezroczyste, z dobrze rozwiniętymi hakami gębowymi i dwiema brodawkami na końcu ciała. Osiągają długość ok. 4 mm.

 

image
larwa ploniarki zbożówki
FOTO: Tomasz Czubiński

Dorosłe muchówki wiosną przepoczwarczają się zwykle w kwietniu, a wylot postaci dorosłych ma miejsce w końcu kwietnia i na początku maja. W tym roku miało to miejsce znacznie wcześniej i w pierwszej fazie zostały uszkodzone zboża ozime, a szczególnie jare.

Dodatkowo w tym roku muchówki złożyły jaja w zbożach ozimych w fazie krzewienia, a we wcześnie sianych jarych do fazy 3-4 liścia. Tam żerowały larwy drążąc tunel do wnętrza pędu, a następnie w dół, do podstawy rośliny. Objawiało się to później charakterystycznie załamanym liściem flagowym z przewężeniem lub otworami w połowie liścia.

 

image
Liść flagowy p...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 15:43