StoryEditor

Prognozy, spekulacje, kursy walut, pogoda – zobacz, co jeszcze obniża ceny zbóż!

Na lokalnym rynku zbóż nadal panuje marazm. Wprawdzie pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży ziarna, to jednak kupujących jest jak na lekarstwo. Nasza najnowsza sonda w punktach skupu pokazała, że stawki za krajowe ziarno nadal są poniżej oczekiwań rolników. Ale przyczyn kiepskich cen jest więcej.
W kraju korekty w górę przez chwilę objęły tylko pszenicę konsumpcyjną dostarczaną do portów. Ziarno to podrożało na początku drugiej dekady lutego do poziomu 725 zł/t netto przy zawartości białka 14%. Ale takiego surowca na rynku nie ma obecnie wiele w ofertach, stąd wyjątkowo wysoka cena. Poza tym handel idzie opornie.

Krajowy rynek zbóż

Ten zastój jest efektem kiepskiego eksportu zbóż z Polski – dotyczy to ziarna jakościowego (na eksport wysyłane jest tylko pszenica najwyższej jakości), jak i paszowego (zamarł eksport pszenżyta i żyta paszowego, a jedynie niewielkie ilości jęczmienia paszowego jadą do Niemiec). Z kolei  w kraju wiele paszarni w lutym nie kupowało ziarna, a hodowcy zainteresowani zakupami mogli przebierać w ofertach. Dlatego transakcje, które dochodziły do skutku były zwierane po cenach minimalnych.

Nie lepiej jest w przypadku kukurydzy. Tego ziarna mamy w kraju po tym trudnym sezonie pod dostatkiem. Dokładnie odwzorowują to ceny suchego ziarna, które lokalnie spadły nawet poniżej 600 zł/t netto. Na razie więc ci, którzy suszyli mokre ziarno nie mogą liczyć zysków. Spory problem mają zwłaszcza rolnicy, którzy zmagaz...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 03:43