StoryEditor

Przędziorek w kukurydzy – czym pryskać i jak go ograniczać?

Przędziorek chmielowiec jest znanym szkodnikiem w różnych uprawach, od wielu lat występuje również w kukurydzy. Ten rok szczególnie sprzyja jego namnażaniu. Jakie preparaty są zarejestrowane do jego zwalczania?

13.08.2024., 10:00h

Przędziorek na kukurydzy

Znanym szkodnikiem w uprawach jest przędziorek chmielowiec - Tetranychus urticae. Pajęczak od kilku lat notowany jest także w uprawach kukurydzy m.in. cukrowej, popcorn oraz ozdobnej.

Coraz poważniejszym uszkodzeniom ze strony przędziorka sprzyja upalne i suche lato. Jak podają obserwacje IOR-PIB – najliczniej występuje w południowej i środkowej Polsce, ale także na północy.

Zobacz także: Wielokolbowość kukurydzy – jaki ma wpływ na plon?

Groźny szkodnik kukurydzy i buraka cukrowego

Przędziorek chmielowiec mimo tego, że jest bardzo małych rozmiarów, jest groźnym szkodnikiem kukurydzy. Dodatkowo jego rozmnażaniu sprzyja fakt, że może żerować na różnych gatunkach, w tym również na chwastach.

- W zasiewach kukurydzy jest w stanie zasiedlić do 100% roślin w łanie, ale daje się zaobserwować zróżnicowaną liczebność jego populacji na plantacjach wielkoobszarowych – wyższą w pasach brzeżnych, a niższą w środku łanu, co później ma przełożenie na stopień uszkodzenia liści, które pajęczak najczęściej zasiedla. Największą jego szkodliwość obserwuje się w pasach brzeżnych zasiewu na głębokość kilku bądź kilkunastu metrów. W takich pasach jego żerowanie może doprowadzić do całkowitego zasychania roślin. Podobny objaw żerowania pajęczaka jest obserwowany choćby w zasiewach buraka cukrowego – podaje Platforma Sygnalizacji Agrofagów.

image

Stonka kukurydziana na północy Polski. Jak można zabezpieczyć rośliny?

Objawy żerowania przędziorka chmielowca

Jeżeli chcemy w odpowiednim momencie wykryć żerowanie przędziorka chmielowca, powinniśmy systematycznie monitorować pole od wiosny do jesieni. Jeżeli przędziorek jest, to blaszka liściowa przebarwia się i zmienia kolor ku górze rośliny.

Konieczne jest także odwrócenie liści i sprawdzenie, czy nie ma delikatnej i niekiedy trudno zauważalnej pajęczyny.

Czym pryskać na przędziorka?

W tej chwili zarejestrowany przeciwko przędziorkowi chmielowcowi jest jeden środek ochrony roślin – biopreparat oparty na grzybie Beauveria bassiana (szczep ATCC 74040), dopuszczony jedynie do kukurydzy cukrowej.

image
Przędziorek chmielowiec
FOTO: Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Warto zainwestować w profilaktykę:

  • stosowanie płodozmianu,
  • izolacja przestrzenna od roślin żywicielskich,
  • zbilansowane nawożenie,
  • ograniczanie chwastów,
  • dokładne rozdrabnianie resztek pożniwnych.

Bernat Patrycja

Źródło i foto: Platforma Sygnalizacji Agrofagów

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. grudzień 2024 21:00