StoryEditor

Psianka czarna i inne chwasty w kukurydzy. Niektóre z nich są trujące!

W początkowych fazach wzrostu kukurydzy, jednym z poważniejszych problemów są chwasty. Ważne jest odpowiednie przygotowanie pola przed siewem, ale i późniejsze monitorowanie uprawy. Niestety coraz częściej mówi się o problemie z występowaniem m.in. psianki czarnej.

31.03.2025., 12:28h

Bieluń dziędzierzawa (D. stramonium), Nikandra, wzdętka (Nicandra Adans) oraz Psianka czarna (Solanum nigrum L.) to chwasty, które pojawiają się coraz częściej na polach uprawnych kukurydzy w Niemczech. W Polsce najcześciej mówi się o Psiance. 

Bieluń dziędzierzawa masowo zanieczyszcza uprawy

Bieluń, Nikandra oraz Psianka to chwasty, które kiełkują w tempertaurze już od 10°C.

Niemiecki Komitet Kukurydzy (DMK) informuje, że żaden rolnik nie chce mieć szkodliwych alkaloidów tropanowych, czyli wtórnych metabolitów wytwarzanych przez niektóre gatunki roslin, w tym właśnie przez Bieluń. 

Pozostałości, jakie pozostawiła po sobie Bieluń dziędzierzawa już kilkakrotnie doprowadziły do przekroczenia maksymalnych dopuszczalnych poziomów w kukurydzy ziarnowej.  Nawet niewielkie ilości mogą masowo zanieczyścić całe partie zbiorów. Bieluń może osiągnąć wyoskość nawet do 1,70 cm i łatwo ją rozpoznać przez białe trąbkowate kwiaty. 

Niestety alkaloidy tropanowe są silnie toksyczne dla ludzi i rośliny powinny być usuwane na wczensym etapie uprawy. 

- W latach 2010-2020 incydenty zanieczyszczenia bieluniem były stosunkowo rzadkie i sporadyczne, co wskazuje, że zanieczyszczenie nie było jeszcze uznawane za powszechny problem. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat sytuacja uległa radykalnej zmianie. Według danych SGS Digicomply, w latach 2022-2024 odnotowano 271% wzrost liczby incydentów zanieczyszczenia bieluniem - czytamy na stronie SGS Digicomply. 

W Unii Europejskiej jeżeli chodzi o alkaloidy tropanowe w żywności, przepisy są bardzo rygorystyczne i za nieprzestrzeganie przepisów grożą surowe kary. 

Nikandra, wzdętka

Drugą rośliną, która stwarza coraz większy problem w uprawach w Niemczech i się rozprzestrzenia, jest Nicandra Adans - Nikandra, zwana też wzdętką. Charakteryzuje się fioletowymi kwiatami. Osiąga wysokość od 60 do nawet 150 cm i jest w całości trująca. Roślina powinna być usunięta z obszaru uprawy, warto w tym celu się zabezpieczyć, chociażby rękawiczkami.

Zobacz także: W jakich temperaturach stosować insektycydy?

Psianka czarna

Bieluń i Nikandra w Polsce nie stanowią dużego problemu i raczej nie są spotykane w alarmujacym stopniu w uprawach kukurydzy. Większym problemem jest Psianka czarna. 

Psianka jest jednorocznym chwastem, który zaczyna kiełkowac późną wiosną. Często można ją spotkac na glebach lekkich, próchnicznych i bogatych w skłądniki pokarmowe. Kwiaty psianki są białe w kształcie gwiazdy. Podobnie jej wczesniej opisane rośliny zawiera trujące substancje i powinna być zwalczane. Bardzo dużym zagrożeniem jest fakt, że roślina potrafi wytworzyć nawet do 500 nasion. 

Psianka nie jest tylko zagrożeniem dla kukurydzy, ale również dla ziemniaków oraz buraków. Ekonomiczny próg szkodliwości dla kukurydzy został okreslony na poziomie 1 sztuki na m2. 

Czym zwlaczać chwasty w kukurydzy?

Jeżeli chcesz wiedzieć czym pryskać na chwasty występujące w kukurydzy, możesz skorzystać z naszej Bazy Środków Ochrony Roślin. 

image

Jak poprawić opłacalność kukurydzy?

Patrycja Bernat

Źródło: sgs/topagrar.com/bayer

Fot: Katrzyna Wójcik

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. kwiecień 2025 09:01