W styczniu i lutym br. wyeksportowaliśmy 798 tys. t zbóż, a więc aż o 306 tys. t mniej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Jak informują analitycy BGŻ BNP Paribas, do takiego spadku eksportu najbardziej przyczyniła się mniejsza sprzedaż pszenicy. Rok temu było to 919 tys. t ziarna, a w bieżącym roku już tylko 642 tys. t. Ale w przypadku pszenicy w relacji rocznej zmniejszył się nie tylko eksport, lecz także cena. Na początku 2015 roku przeciętna cena jednostkowa eksportowanego ziarna pszenicy wynosiła 844 zł/t brutto, natomiast w tym roku – 811 zł/t.
Ciekawie prezentuje się także lista odbiorców naszego ziarna w pierwszych dwóch miesiącach br. Na pierwszym miejscu wśród importerów naszego ziarna, z wynikiem 120 tys. ton, uplasował się Egipt. Drugim co do wielkości importerem polskiej pszenicy były Niemcy, które zakupiły u nas 119 tys. ton. Na trzeciej pozycji nieoczekiwanie znalazła się Republika Południowej Afryki z liczbą 81 tys. t zaimportowanego z Polski ziarna. Natomiast Arabia Saudyjska, która w ubiegłym sezonie znajdowała się na czele kluczowych importerów polskiej pszenicy, w pierwszych miesiącach br. zajęła dopiero czwarte miejsce z liczbą 63 tys. t.
Do ogólnego spadku eksportu polskiego ziarna przyczynił się także niższa o 44% sprzedaż ziarna kukurydzy. Rok temu w styczniu i lutym wysłaliśmy do innych krajów 100 tys. t tego ziarna. Natomiast w pierwszych dwóch miesiącach 2016 roku wyeksportowaliśmy go zaledwie 56 tys. t, z czego 84% trafiło do Niemiec, które nadal pozostają głównym importerem polskiej kukurydzy. bcz
Źródło: BGŻ BNP Paribas