
Optymalny termin siewu kukurydzy przypada na okres między 20 kwietnia, a 5 maja. Jednak kalendarz to nie jedyny wyznacznik. Przedstawiamy 6 wskazówek dotyczących siewu kukurydzy.
1. Przygotowanie stanowiska pod siew kukurydzy
Uprawa gleby przygotowujaca pod siew kukurydzy, zależy w dużej mierze od pogody. Aby wjechać na pole m.in. z gnojowicą nie może być na nim zupełnie mokro.
Zabiegi agrotechniczne są szczególnie ważne, gdy uprawiamy kukurydze na glebie ciężkiej, gdzie korzenie kukurydzy nie będą miały możliwości przebicia się przez warst gleby, aby pobrać składniki pokarmowe czy wodę. Na takich mało "dostępnych" miejscach, kukurydza może mieć objawy niedoborów.
2. Siew nasion kukurydzy na kiszonkę i na ziarno
To, jaką zastosujemy głębokość siewu przy kukurydzy na ziarno, zależne jest od stanowiska, na którym pracujemy. Na polach uprawnych z glebą ciężką, która utrzymuje dużo wilgoci, trudniej jest się przebić kiełkującym roślinom, dlatego tutaj warto zastosować płytszy siew, niż na glebach lekkich. Kukurydzę ziarnową na glebach cięższych sieje się na głębokość 4,5–6 cm, a na lżejszych na 5–8 cm. Odmiany kiszonkowe kukurydzy, które są siane w większej obsadzie niż te na ziarno, możemy siać na glebach lżejszych nieco płycej na głębokość od 4,5 do 7 cm.
3. Kiedy siać kukurydzę?
Jednym z ważniejszych czynników, determinujących siew kukurydzy, jest temperatura gleby. Odpowiednia temperatura na 10 cm głębokości gleby powinna wynosić nie mniej niż 8°C.
4. Gęstość siewu kukurydzy
Obsada, inaczej gęstość siewu kukurydzy to widełki od 6 do 11 tys. szt. na m2. Tutaj też należy brać pod uwagę FAO wysiewanej przez nas odmiany. Jeżeli mowa o gęstości siewu nasion kukurydzy na kiszonkę, przyjmujemy parametr około 80 do 90 tys. roślin na hektar. Jeżeli mamy jednak odmianą o mniejszym FAO albo siew został wykonany później, można gęstość zwiększyć do 100 tys. roślin na hektar.
Zobacz także: Różne technologie siewu kukurydzy w jednym miejscu
5. Międzyrzędzia w uprawie kukurydzy
W uprawie kukurydzy na kiszonkę można siać kukurydzę w międzyrzędziach co 37,5 cm do 45 cm. Dzięki temu utrzymamy większy odstęp między roślinami. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego, jaką szerokość międzyrzędzi wybierzemy, musimy dobrać odpowiednią obsadę, do stanowiska, na którym pracujemy. Nie można też zapomnieć o zdolności kiełkowania danej partii nasion, którą zakupiliśmy.
Możemy założyć, że nie każde kiełkujące ziarno, wyrośnie w roślinę, która przyczyni się do wzrostu plonu. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z długimi wschodami, na które mają wpływ niskie temperatury, lub gdy ziarno zostało umieszczone, zbyt głęboko.
6. Odpowiednia ochrona
Jeżeli nasiona nie zostały zaprawione, straty w plonie mogą być większe, dlatego warto zaznajomić się z ofertą dystrybutora, u którego zaopatrujemy się w nasiona.Kolejną sprawą są szkody, które mogą wyrządzić ptaki. Jak skutecznie odstraszyć ptaki niszczące uprawy? Dowiesz się tego z artykułu, poniżej:
Patrycja Bernat
Źródło: topagrar.com
Fot: Jacek Daleszyński