StoryEditor

Spadki cen na krajowym rynku zbóż

Ubiegłotygodniowe tąpnięcia cen zbóż na światowych giełdach mają przełożenie na aktualne cenniki ziarna w krajowych punktach skupu. W tym tygodniu obniżki dotknęły wszystkie gatunki zbóż.
29.04.2015., 15:04h

Największe spadki dotyczą pszenicy konsumpcyjnej, która lokalnie w porównaniu z ubiegłym tygodniem straciła nawet 50 zł/t netto. Nasza redakcyjna sonda pokazała, że najmniej za to ziarno płacą obecnie w woj. lubuskim (590 zł/t netto), a najwięcej w woj. zachodniopomorskim (700 zł/t netto). Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w kraju wynosi 658 zł/t netto.

Podobnie trudna sytuacja jest w przypadku pszenicy paszowej. Zainteresowanie tym surowcem jest bardzo znikome, a ceny bardzo zróżnicowane. Najmniej w tym tygodniu płacą za ziarno paszowe w woj. lubelskim (510 zł/t netto), a najwięcej w woj. zachodniopomorskim (650 zł/t netto). Średnia stawka za "paszówkę" kształtuje się więc na poziomie 582 zł/t netto.

Sporo na wartości stracił także jęczmień konsumpcyjny. W większości województw podmioty skupujące obniżyły ceny netto o 20-30 zł/t, tłumacząc to brakiem zainteresowania tym ziarnem na rynku. Średnia cena żyta w naszej redakcyjnej sondzie  wyniosła 450 zł/t netto.

Najmniej na wartości straciły: jęczmień paszowy i kukurydza. W obu przypadkach wpływ na taki stan rzeczy miało zapotrzebowanie na to ziarno. Jęczmienia szukają krajowi producenci trzody, natomiast ostatni tydzień przyniósł wzmożone zainteresowanie kukurydzą ze strony naszych zachodnich sąsiadów. Województwa: lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie wysyłają do Niemiec liczne transporty z tym ziarnem w przyzwoitych cenach, które sięgają nawet 580 zł/t netto. Tutaj jednak ważna jest zawartość w kukurydzy mikotoksyn, dlatego przed wysyłką jest ona pod tym kątem badana. Przekroczenie dopuszczalnych norm wiąże się za obniżką wyjściowej stawki nawet o 40-50 zł/t netto.

Wiele wskazuje na to, że ceny zbóż, po dwumiesięcznej stabilizacji, weszły w fazę spadków. O tym na ile będą one duże i trwałe zdecyduje zarówno pogoda, zapotrzebowanie eksportowe, jak i majowe raporty międzynarodowych firm i instytucji, które będą prognozować zbiory zbóż w sezonie 2015/2016 oraz poziom zapasów końcowych na czerwiec br.   bcz

Fot. Sierszeńska

Aktualne ceny skupu zbóż w Polsce - sonda cenowa "top agrar Polska"
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 17:27