StoryEditor

Szkodniki kukurydzy nie odpuszczają

Choć kukurydza na dobre zagościła na naszych polach, co jest zasługą zaadaptowanych odmian, to cały czas trzeba dbać o postęp genetyczny. Prace w jednostkach państwowych i firmach komercyjnych trwają bez przerwy. Okazją do posumowania kolejnego sezonu jest konferencja pt. "Kukurydza i sorgo – produkcja i wykorzystanie" zorganizowana przez Katedrę Agronomii UP w Poznaniu i Polski Związek Producentów kukurydzy.
28.05.2019., 10:05h
Naukowcy, hodowcy, przedstawiciele firm nasiennych i chemicznych a także praktycy rozmawiali m.in. o problemie szkodników. W kukurydzy najważniejszym niewątpliwie jest omacnica prosowianka.

- Jak wynika z obserwacji największe uszkodzenia powodowane przez tego szkodnika mają miejsce na południu Polski mówił dr Marcin Baran z IOR–PIB w Poznaniu. Jednak z roku na rok zasięg ten przesuwa się na północ. Można jednak zauważyć że z czasem procent uszkodzonych plantacji jest nieznacznie mniejszy. Z drugiej strony powierzchnia uprawy kukurydzy rośnie. W konsekwencji powoduje to, że tak naprawdę suma strat jest coraz większa. Zauważono też że procent uszkodzeń przez omacnicę idzie w parze z latami ciepłymi. Ponieważ suma temperatur z roku na rok jest wyższa, to można przypuszczać, że sumaryczna ilość uszkodzeń też będzie większa.

- W rejonach intensywnej uprawy kukurydzy gąsienice omacnicy prosowianki mogą uszkadzać 50-80% kukurydzy. Pośrednim skutkiem uszkodzeń jest rozwój na kolbach grzybów fuzaryjnych – źródła mikotoksyn - mówił dr Roman Warzecha z IHAR.

Sposoby na omacnicę

Nie jesteśmy jednak pozbawieni broni przed omacnicą pros...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 16:37