W minionym sezonie susza odcisnęła silne piętno na plonach na polach produkcyjnych kukurydzy. Należy podkreślić, że pogoda nie oszczędziła także doświadczeń PDO, co wpłynęło na ich wyniki. Z tego względu, trzeba wziąć poprawkę przy ich analizie.
Wyniki PDO dają odpowiedzi na pytania dotyczące przede wszystkim plonowania. Odmiany sprawdzone i zarejestrowane w naszych warunkach klimatycznych są większą gwarancją powodzenia uprawy niż pochodzące ze Wspólnotowego katalogu odmian roślin rolniczych (CCA), wyhodowane w W roku 2015 założono 19 doświadczeń z 39 odmianami ziarnowymi i 19 doświadczeń z 25 odmianami kiszonkowymi. Dodatkowo w pięciu miejscowościach sprawdzano przydatność 9 wczesnych i średnio wczesnych odmian do uprawy na ziarno w północnym rejonie kraju. Standardowe doświadczenia porejestrowe prowadzi się w trzech grupach wczesności (wczesna, średnio wczesna i średnio późna).
Warunki pogodowe wyraźnie oddziaływały na przebieg wegetacji i plonowanie kukurydzy przeznaczonej na zbiór ziarna. Średnie daty zbioru poszczególnych grup wczesności przypadły około 2 tygodni wcześniej niż w 2014 r. Średni plon ziarna ze wszystkich miejscowości w grupie wczesnej; średnio wczesnej i średnio późnej wyniósł odpowiednio około 74, 76 i 79 dt/ha, co stanowiło zaledwie 65% plonów z roku 2014. Z kolei w doświadczeniach na kiszonkę plon ogólny świeżej masy – średnio z wszystkich badanych odmian wyniósł około 407 dt/ha i stanowił 78% plonów z roku 2014, a plon ogólny suchej masy, średnio ze wszystkich odmian i miejscowości (178 dt/ha), stanowił 85% plonów ubiegłorocznych.
Szerzej wyniki doświadczeń PDO kukurydzy analizujemy w najnowszym numerze „top agrar Polska” (02/2016) od str. 116.
mwal