StoryEditor

W kukurydzy doglebowo czy nalistnie?

Producentów kukurydzy można podzielić na zagorzałych zwolenników zabiegów doglebowych albo nalistnych. Tymczasem zmieniający się klimat wymaga większej elastyczności. Jaką strategię wybrać w tym roku?
25.03.2020., 12:03h

Niewątpliwie w uprawie kukurydzy jednym z kluczowych elementów jest szybkie i skuteczne odchwaszczenie. Z dostępnych metod nadal najskuteczniejszą jest metoda chemiczna. Jednak regulacje wprowadzane przez Komisję Europejską eliminują wiele substancji z rynku, co dodatkowo utrudnia dobre zwalczenie uciążliwych chwastów. W zależności od rozkładu opadów atmosferycznych oraz rejonu kraju strategia zwalczania chwastów może być całkowicie odmienna. Maj w roku 2018 charakteryzował się bardzo niskimi opadami na większości obszaru naszego kraju, ale już np. maj w roku 2019 (pomimo ogromnej suszy w całym okresie wegetacyjnym) był bardzo obfity w opady, co wpłynęło na dobre działanie preparatów doglebowych w wielu rejonach Polski.

Doglebówka potrzebuje wilgoci

Herbicydy przeznaczone do zwalczania chwastów w kukurydzy podzielić można na doglebowe (przedwschodowe), nalistne (powschodowe) oraz doglebowe, które można stosować powschodowo, tj. do fazy 2-3 liści rośliny uprawnej. Jednak z szerokiej listy dostępnych herbicydów nie wszystkie z nich sprawdzą się w każdym regionie kraju ze względu na różnice w ilości opadów deszczu oraz rodzaju gleby. W wielu latach, np. na Dolnym Śląsku i na Mazurach sprawdzały się rozwiązania doglebowe, ale już na np. w Wielkopolsce i na Kujawach były one nieskuteczne, z uwagi na brak opadów.

Herbicyd doglebowy wymaga dobrej wilgotności gleby, więc jeśli prognozy zapowiadają opady na najbliższe dni warto wykonać taki zabieg. Dla lepszego związania herbicydu z glebą w przypadku aplikacji zaraz po siewie warto wykonać zabieg w nocy lub wcześnie rano, aby wykorzystać poranną wilgoć. Należy pamiętać, że jeśli po wykonanym zabiegu nastąpi gwałtowny deszcz, środek może być wymyty w głąb profilu glebowego, co sprawi, że będzie niedostępny dla chwastów natomiast korzenie kukurydzy mogą pobrać preparat w zbyt dużej ilości, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia rośliny uprawnej. Powinno się o tym pamiętać podczas ustalania dawki środka ochrony roślin. Na próchnicznych, żyznych glebach, które cechują się dużą aktywnością biologiczną zaleca się stosowanie wyższych dawek herbicydów doglebowych.
fot. agrarfoto

Szerzej na temat odchwaszczania kukurydzy w tym sezonie oraz wyboru herbicydów piszemy w najnowszym numerze top agrar 4/2020 od str. 98.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 05:19