Niewątpliwie w uprawie kukurydzy jednym z kluczowych elementów jest szybkie i skuteczne odchwaszczenie. Z dostępnych metod nadal najskuteczniejszą jest metoda chemiczna. Jednak regulacje wprowadzane przez Komisję Europejską eliminują wiele substancji z rynku, co dodatkowo utrudnia dobre zwalczenie uciążliwych chwastów. W zależności od rozkładu opadów atmosferycznych oraz rejonu kraju strategia zwalczania chwastów może być całkowicie odmienna. Maj w roku 2018 charakteryzował się bardzo niskimi opadami na większości obszaru naszego kraju, ale już np. maj w roku 2019 (pomimo ogromnej suszy w całym okresie wegetacyjnym) był bardzo obfity w opady, co wpłynęło na dobre działanie preparatów doglebowych w wielu rejonach Polski.
Doglebówka potrzebuje wilgoci
Herbicydy przeznaczone do zwalczania chwastów w kukurydzy podzielić można na doglebowe (przedwschodowe), nalistne (powschodowe) oraz doglebowe, które można stosować powschodowo, tj. do fazy 2-3 liści rośliny uprawnej. Jednak z szerokiej listy dostępnych herbicydów nie wszystkie z nich sprawdzą się w każdym regionie kraju ze względu na różnice w ilości opadów deszczu oraz rodzaju gleby. W wielu latach, np. na Dolnym Śląsku i na Mazurach sprawdzały się rozwiązania doglebowe, ale już na np. w Wielkopolsce i na Kujawach były one nieskuteczne, z uwagi na brak opadów.
Herbicyd doglebowy wymaga dobrej wilgotności gleby, więc jeśli prognozy zapowiadają opady na najbliższe dni warto wykonać taki zabieg. Dla lepszego związania herbicydu z glebą w przypadku aplikacji zaraz po siewie warto wykonać zabieg w nocy lub wcześnie rano, aby wykorzystać poranną wilgoć. Należy pamiętać, że jeśli po wykonanym zabiegu nastąpi gwałtowny deszcz, środek może być wymyty w głąb profilu glebowego, co sprawi, że będzie niedostępny dla chwastów natomiast korzenie kukurydzy mogą pobrać preparat w zbyt dużej ilości, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia rośliny uprawnej. Powinno się o tym pamiętać podczas ustalania dawki środka ochrony roślin. Na próchnicznych, żyznych glebach, które cechują się dużą aktywnością biologiczną zaleca się stosowanie wyższych dawek herbicydów doglebowych.
fot. agrarfoto