Aby dowiedzieć się, czy wapnowanie jest konieczne trzeba zbadać glebę. Badanie pH można przeprowadzić samemu za pomocą prostego odczynnika Helliga, urządzeniem elektronicznym, a najlepiej pH-metrem w wodzie destylowanej lub 1-molowym KCl. To ostatnie badanie mówi nam najwięcej o potrzebach wapnowania, gdyż odczynnik jakim jest KCl wypycha z kompleksu sorpcyjnego jony wodorowe i wiemy dzięki temu do jakiego odczynu dąży gleb w dłuższej perspektywie, a nie tylko (jak to jest w przypadku pozostałych metod) jaki jest aktualny odczyn.
Można posłużyć się też wynikami analizy próbek. Jeżeli są to aktualne, pobrane z rosnącej jeszcze kukurydzy lub mamy już wyniki z kukurydzy zbieranej przed kilkoma tygodniami, to jesteśmy w najlepszej sytuacji. Jednak taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Najczęściej mamy wyniki z poprzedniego roku (lub starsze).
Kiedy zatem wapnować, a kiedy lepiej unikać tego zabiegu?
Wapnowanie zależy od kategorii gleby. Zabieg jest konieczny na glebach:
- bardzo lekkich przy pH w 1-molowycm KCl poniżej 5,0
- lekkich przy pH w 1-molowycm KCl poniżej 5,5
- średnich przy pH w 1-molowycm KCl poniżej 6,0
- ciężkich i bardzo ciężkich przy pH w 1-molowycm KCl poniżej 6,5
W wyżej wymienionych sytuacjach wapnowanie musi być przeprowadzone jak najszybciej. Jest jeszcze w zaleceniach wapnowania kategoria "optymalnego" wapnowania. Dotyczy to sytuacji, gdy pH jest na optymalnym poziomie dla danej gleby. Wynosi ono dla gleb:
- bardzo lekkich przy pH w 1-molowycm KCl 5,1-5,5
- lekkich przy pH w 1-molowycm KCl 5,6-6,0
- średnich przy pH w 1-molowycm KCl 6,1-6,5
- ciężkich i bardzo ciężkich przy pH w 1-molowycm KCl 6,6-7,0.
Ile wapna na hektar ścierniska po kukurydzy?
W takiej sytuacji, gdy mamy wynik badania gleby sprzed roku lub starszy, a także gdy badaliśmy pH w wodzie, to wapnowanie powinno być wykonane, ale niekoniecznie w pełnych dawkach idących w tony CaO na ha.