Rolnik prowadzi gospodarstwo o powierzchni 170 ha (gleby II i III klasy). Uprawia pszenicę, jęczmień jary, rzepak, buraki cukrowe, groch. Poletko doświadczalne liczyło 2 ha pszenicy, 4,5 ha rzepaku i 17 ha jęczmienia. Warsztaty Agro Akademia to projekt polegający na współpracy firm: BASF (środki ochrony roślin), Limagrain (nasiona) nawozy mineralne (K+S), ADOB (nawozy dolistne), John Deere (maszyny rolnicze) i redakcji top agrar Polska.
– Część rzepaku zasiałem w technologii bezorkowej. Na dziś zapowiadają się one nieco lepiej niż po orce. W jęczmieniu zastosowałem fungicyd donasienny Systiva razem z zaprawą Kinto Duo. Dzięki temu nie było potrzeby wykonywania oprysku fungicydowego. W drugiej dekadzie czerwca planuję zastosować pierwszy preparat fungicydowy Priaxor, który jeszcze nie był stosowany przez rolników – informuje gospodarz.
Na poletku z rzepakiem można było zobaczyć mieszańcową odmianę Architekt odporną na wirus żółtaczki rzepy.
– Objawy żółtaczki rzepy często są mylone przez rolników z niedoborami składników pokarmowych. Podczas warsztatów specjaliści z firmy Limagrain wyjaśniali, jak odróżniać te objawy. Z kolei przedstawiciele firmy ADOB tłumaczyli, jak stosować nawozy dolistne, by uniknąć niedoborów składników na plantacji – relacjonuje Jarosław Walkowski, promotor sprzedaży firmy BASF w woj. lubelskim i podkarpackim.
W technologii uprawy rzepaku BASF wprowadził na rynek nowy herbicyd Butisan Avant, który stosowany razem z preparatem Iguana ma skutecznie i kompleksowo niszczyć chwasty dwuliścienne, również powschodowo.
W warsztatach w Miednikach wzięło udział 170 rolników z powiatów: hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego, chełmskiego i krasnostawskiego. as
Fot. Sawa