Najwięcej, bo 147,7 mln ton, zebrano pszenicy zwyczajnej (o 12,3 mln ton więcej niż w 2013 roku), ale występują problemy z jakością tego ziarna. Z uwagi na warunki pogodowe w okresie wegetacji i zbioru pszenica typu konsumpcyjnego ma często obniżone parametry, które dyskwalifikują ją do przetwórstwa spożywczego.
Więcej w krajach UE-28 zebrano także kukurydzy na ziarno. Według szacunków Strategie Grains, zbiory tego ziarna 2014 roku wyniosły aż 73,5 mln ton. To o 9,3 mln ton więcej niż w 2013 roku i o 7,2 mln ton więcej niż prognozowano jeszcze w lipcu 2014 roku. Z kukurydzą Unia Europejska także ma kłopot, ponieważ wyjątkowo dobrze obrodziła ta roślina w Stanach Zjednoczonych, które, mając ogromny potencjał eksportowy, wpływają od kilku miesięcy na niskie ceny kukurydzy w Europie.
Nieznacznie, bo zaledwie o 1 proc. (0,4 mln ton) wzrosły zbiory jęczmienia w krajach UE-28 i wyniosły 60,1 mln ton. Natomiast spadek produkcji odnotowano w przypadku żyta. Tego ziarna wyprodukowano w UE 9 mln ton, a zatem o 1,3 mln ton mniej niż w 2013 roku.
Dane o bardzo dobrych zbiorach w Unii Europejskiej oraz na całym świecie nie napawają rolników optymizmem. O ile areał upraw nie zmniejszy się pod wpływem zimowej pogody, sezon 2014/2015 zakończy się rekordowymi zapasami zbóż. Według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) mają one wynieść 490 mln ton, Amerykański Depertament ds. Rolnictwa (USDA) szacuje je na 520 mln ton, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) prognozuje zapasy końcowe zbóż aż na 627,5 mln ton. To oznacza, że na wysokie ceny zbóż w bieżącym sezonie nie ma co liczyć. bcz
Źródło: FAMMU/FAPA
Fot. Sierszeńska
StoryEditor
Wysokie zbiory zbóż w Unii Europejskiej
Według szacunków Strategie Grains produkcja zbóż w krajach Unii Europejskiej w 2014 roku wyniosła 323,2 mln ton i była o 7 proc. większa niż rok wcześniej.