Na polskim rynku funkcjonuje kilkanaście hodowli i firm dystrybucyjnych nasion kukurydzy. Postęp hodowlany, zarówno pod względem plonowania, jak i jakości ziarna i kiszonki jest tak duży, że prezentacje polowe najnowszych i najbardziej wartościowych odmian stają się niemal obowiązkowym elementem promocji wśród rolników. Kolejne firmy w różnych rejonach kraju organizują więc tego typu spotkania, a jednym z nich odbyło się 15 września w Rząśnie (woj. łódzkim, powiat łowicki), którego organizatorem była hodowla RAGT. Było to jej jubileuszowe, XXV Dni Kukurydzy, od lat przygotowywane w tym samym gospodarstwie – Moniki i Piotra Politowiczów.
– Kolekcja poletek pokazowych to 16 wybranych odmian kukurydzy, w tym znajdujących się jeszcze w badaniach rejestrowych COBORU, najnowszych oraz już będących na rynku i cieszących się dużym uznaniem wśród rolników – mówił podczas otwarcia imprezy Krzysztof Wąsewicz, Dyrektor Zarządzający RAGT Polska (patrz foto, na pierwszym planie po lewej). Dodał, że firma ma w swojej kolekcji także wiele odmian zbóż, rzepaku, słonecznika, sorga, soi, lucerny czy mieszanek poplonowych.
Z kolei Stanisław Wójtowicz (na zdjęciu po prawej), menadżer produktu, podczas prezentacji odmian zwrócił uwagę na kilka elementów agrotechnicznych i dotyczących zmiany klimatu. – Kiedyś w trakcie wegetacji kukurydzy nie było problemów z pogodą. Obecnie bardzo ważnym jej elementem jest częsty deficyt wody lub skrajnie wysokie temperatury w newralgicznych fazach rozwoju roślin, a zwłaszcza przed wiechowaniem i pyleniem – stwierdził prezenter. Inne czynniki, które już w niedalekiej przyszłości mogą okazać się problemem w optymalnym rozwoju i plonowaniu tego gatunku są choroby liści, w tym helmintosporioza oraz szkodniki, np. stonka kukurydziana. Omacnica miała natomiast taki status jeszcze kilka lat temu, obecnie jest dominującym agrofagiem w tym gatunku. Ekspert zwrócił ponadto uwagę na fakt, że nowe odmiany, plenniejsze i o większym wigorze fizjologicznym, ograniczają te skutki, co stwarza pozory mniejszej szkodliwości nowych zagrożeń, ale ich nie eliminują…
Nowości w ofercie
Obecnie na naszym rynku firma ma w ofercie ponad 60 odmian kukurydzy, przydatnych do użytkowania w różnych kierunkach, tj. na ziarno, kiszonkę, CCM, biogaz czy grys. Wśród zaprezentowanej na spotkaniu kolekcji miano nowości mają odmiany:
* RGT Cheerful – wczesna, FAO 230–240, typ ziarna flint, przydatna do uprawy na ziarno, kiszonkę i CCM. Rejestracja w katalogu CCA, obecnie także w krajowych badaniach rejestrowych.
* RGT Alpixx – ziarnowa, typ dent, średnio wczesna, FAO 240. Charakteryzuje się bardzo żywotnym pyłkiem, co ma zmniejszać jej podatność na stresowe czynniki pogodowe w trakcie wiechowania i pylenia. Zdaniem przedstawiciela firmy, wykazuje ponadto dobrą odporność na okresowe niedobory wody.
* RGT Lanxx – ze względu na wykształcanie dużej biomasy przeznaczona do uprawy na kiszonkę i biogaz, FAO 250. Ziarno typu flint/dent.
* RGT Paxxifone – średni późna, FAO 260, do uprawy na kiszonkę i biogaz. Ziarno typu flint/dent, niektóre egzemplarze w kolbie są ciemno zabarwione. Odmiana wyróżnia się bardzo dobrą jakością paszy, o wysokim wskaźniku strawności włókna (DINAG), wynoszącym 54. Wykazuje też bardzo duży wigor początkowego wzrostu.
Odmianami o dobrych paszowych parametrach jakościowych, chociaż nie nowości, ale znajdujące się w kolekcji pokazowej, są także RGT Geoxx i RGT Galopixx. Są szczególnie przydatne hodowcom bydła mlecznego czy w celu wymaganej poprawy kondycji zwierząt.