Odmiana ta została dopuszczona do upraw przez KE w marcu 2010 r., co wywołało wątpliwości niektórych środowisk. Dotyczyły one lekceważenia naukowych zastrzeżeń o konsekwencjach po wprowadzenia tego produktu do środowiska naturalnego. Ponadto wielu konsumentów sprzeciwia się jakimkolwiek uprawom towarowym GMO. W uzasadnieniu decyzji Trybunał UE orzekł, że Komisja Europejska nie dopilnowała ciążących na niej wszystkich zobowiązań proceduralnych.
Wyrok ten podważa również plany KE zmierzające do zezwolenia uprawy zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy 1507 firmy Pioneer. Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku transgenicznego ziemniaka Amflora, Komisja Europejska po uzyskaniu opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zamiast poddać wniosek o autoryzację upraw kukurydzy 1507 pod głosowanie Komitetu Stałych Przedstawicieli Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt, po naniesieniu poprawek przesłała ją bezpośrednio Radzie Ministrów UE. Zgodnie z werdyktem Trybunału, KE zobowiązana była ponownie przedstawić ją przedstawicielom Komitetu Stałego.
bier
StoryEditor
Zakaz uprawy ziemniaka Amflora
W Unii Europejskiej nie będzie można uprawiać modyfikowanego genetycznie ziemniaka Amflora firmy BASF – tak orzekł w połowie grudnia br. Trybunał Sprawiedliwości UE.