Największy spadek zbiorów zbóż (z kukurydzą), bo aż o 29,5%, odnotowano w woj. lubuskim. Według GUS jest on wynikiem redukcji areału zasiewów o 11% oraz niższych o 20% przeciętnych plonów. Drugim pod względem obniżenia plonów było województwo podlaskie, gdzie zebrano o 22% mniej zbóż niż przed rokiem. Niższą o ponad 15% produkcję ziarna mają także województwa: mazowieckie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie. Natomiast najmniejsze spadki plonów wystąpiły na północy Polski w woj. zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, gdzie wyniosły o 5-6% mniej niż w 2014 roku.
GUS podaje również różnice, które odnotowano w zbiorach zbóż ozimych i jarych. Te pierwsze zdecydowanie lepiej poradziły sobie z suszą, która w tym roku nie oszczędziła zbóż jarych. I tak np. zbiory pszenicy ozimej w stosunku do ubiegłego roku obniżyły się o 7,85, natomiast pszenicy jarej spadły aż o 14,2%. Podobnie było w przypadku pszenżyta. Ziarna sianego jesienią wzrosły o 3,5%, natomiast sianego wiosną spadły aż o 18,1%.
Analitycy GUS wskazują również, że mimo spadku zbiorów pszenicy w Polsce o 6,4% w porównaniu z rekordowo wysokimi zbiorami w 2014 roku, to jednak osiągnięty wynik na poziomie 10,9 mln ton jest drugim w historii. bcz
Źródło: BGŻ BNP PARIBAS
Fot. Sierszeńska