Największe przeceny dotknęły pszenicę oraz jęczmień (zarówno ziarno konsumpcyjne, jak i paszowe). Większość sondowanych przez nas podmiotów skupujących obniżyła cenniki na pszenicę średnio o 20-30 zł/t netto, natomiast stawki za jęczmień średnio o 45 zł/t netto. Nieznacznie i nie we wszystkich województwach spadły ceny żyta oraz pszenżyta - o ok. 10 zł/t netto.
Jako przyczynę takiego stanu rzeczy kupujący podają większą podaż ziarna - rolnicy po zakończeniu prac polowych rozpoczęli czyszczenie magazynów przed nowym sezonem. Popyt na krajowe ziarno jest jednak ograniczony. Chwilowo nie zaopatrują się w surowiec porty, eksport zbóż do Niemiec zmniejszył się w porównaniu z poprzednim miesiącem, a krajowe paszarnie i młyny często mają magazyny pełne ziarna kupowanego w ostatnich tygodniach po wyższych stawkach.
Ale - jak twierdzą kupujący - stawki spadły także dlatego, że ziarno często jest gorszej jakości. Głównie za sprawą szkodników magazynowych. Jeżeli pobrane próbki ziarna wykazują obecność szkodników, rolnik ma dwa wyjścia. Albo musi gazować ziarno, co wiąże się z kosztami, albo zgodzić się na niższą cenę. bcz
Aby zobaczyć wyniki naszej sondy kliknij TUTAJ.