W tym tygodniu trend obniżek cen zbóż jest kontynuowany, choć spadki nie są już tak dynamiczne jak przed tygodniem. Wiele punktów skupu pozostała przy stawkach notowanych przed tygodniem. Największe spadki dotyczą pszenicy konsumpcyjnej, która lokalnie w porównaniu z ubiegłym tygodniem straciła nawet 50 zł/t netto. Nasza redakcyjna sonda pokazała, że najmniej za to ziarno płacą obecnie w woj. lubuskim (590 zł/t netto), a najwięcej w woj. zachodniopomorskim (700 zł/t netto). Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w kraju wynosi 650 zł/t netto.
Podobnie trudna sytuacja jest w przypadku pszenicy paszowej. Zainteresowanie tym surowcem jest bardzo znikome, a ceny bardzo zróżnicowane. Najmniej w tym tygodniu płacą za ziarno paszowe w woj. lubelskim (510 zł/t netto), a najwięcej w woj. zachodniopomorskim (650 zł/t netto). Średnia stawka za "paszówkę" kształtuje się więc na poziomie 583 zł/t netto.
Jęczmień konsumpcyjny raczej utrzymał się na tym samym poziomie cenowy, co tydzień temu. Tylko nieliczne punkty skupu obniżyły stawki skupowe. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku żyta, którego średnia cena w naszej redakcyjnej sondzie wyniosła 446 zł/t netto.
Na podstawie aktualnej sondy, należy stwierdzić, że ceny zbóż, po dwumiesięcznej stabilizacji, weszły w fazę spadków. O tym, na ile będą one duże i trwałe, zdecyduje zarówno pogoda, zapotrzebowanie eksportowe, jak i majowe raporty międzynarodowych firm i instytucji, które będą prognozować zbiory zbóż w sezonie 2015/2016 oraz poziom zapasów końcowych na czerwiec br. bcz, ag
Aktualne ceny skupu zbóż w Polsce - sonda cenowa "top agrar Polska"
Fot. T. Czubiński