StoryEditor

Zimni ogrodnicy już od jutra

Trzy majowe dni – 12, 13, 14 – to okres, kiedy mogą wystąpić przymrozki zagrażające wschodzącym roślinom, np. kukurydzy czy ziemniaków.
11.05.2015., 15:05h

W przypadku ziemniaków wschodzące rośliny są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Przymrozek od –1 do –2 st. C może poważnie uszkodzić młode pędy. W sytuacji, kiedy bulwy zostały zasadzone w późniejszym terminie (na Żuławach cyklicznie padły deszcze, które uniemożliwiły terminowe sadzenie ziemniaków, niektórzy rolnicy z tego terenu dopiero je ukończyli) przymrozki nie będą groźne. Wzrost roślin będzie jednak opóźniony.
W przypadku kukurydzy rośliny wytrzymują przymrozki do –3 st. C. Objawem uszkodzenia roślin przez niską temperaturę są żółknące liście, czasem stają się one sine lub częściowo przezroczyste. Młode siewki mają jednak ukryty pod powierzchnią gleby stożek wzrostu, który nie zostaje uszkodzony przez przymrozek. Liście, które już się pojawiły mogą odpaść. Najczęściej jednak roślina dalej rośnie i wytwarza kolejne liście. Z punktu widzenia odchwaszczania ważne jest, by kolejne liście nie były liczone ponownie od pierwszego, ale jako następne. W ten sposób kukurydza, która wytworzyła 2 nowe liście, po redukcji wcześniejszych znajduje się w fazie 4 liści. Ma to ogromne znaczenie w przypadku odchwaszczania i możliwości stosowania herbicydów (przede wszystkim regulatorów wzrostu) w konkretnej fazie kukurydzy.
W zapobieganiu stresom u wszystkich wschodzących roślin pomóc może zastosowanie biostymulatorów przed wystąpieniem niskich temperatur. Mimo wczesnych faz rozwojowych i małej powierzchni liści, część zastosowanego środka zostanie pobrana i może zmniejszyć negatywne skutki stresu.
jd

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. lipiec 2024 08:12