StoryEditor

Żniwne pogotowie cenowe: Na rynku zbóż stabilnie

Nasza redakcja w ramach "Żniwnego pogotowia cenowego" monitoruje trzy razy w tygodniu ceny skupu zbóż oferowane przez wybrane podmioty w każdym z województw. Dzisiejsza sonda wykazała utrzymanie średnich cen skupu zbóż sprzed dwóch dni.
31.07.2015., 11:07h

Tylko niektóre ze sprawdzonych przez nas podmiotów skupujących zdecydowały się na zmiany w cennikach. Obecnie średnie ceny skupu  w kraju kształtują się na następującym poziomie (netto):

  • pszenica konsumpcyjna  – 668 zł/t,
  • pszenica paszowa – 591 zł/t,
  • jęczmień – 533 zł/t,
  • żyto – 476 zł/t,
  • pszenżyto  – 516 zł/t,
  • kukurydza – 519 zł/t.

Nadal najwięcej, bo 715 zł/t,  za pszenicę konsumpcyjną płacą w woj. warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim. Natomiast najtańsza jest ona w woj. dolnośląskim, gdzie jeden z punktów skupu oferuje za nią zaledwie 620 zł/t netto. 



Punkty skupu znacznie ograniczyły skup suchej kukurydzy z jesiennych zbiorów, a jej średnia cena – 519 zł/t –nie zachęca do sprzedaży. Realizowane są jedynie podpisane wcześniej kontrakty. Pojawiły się jednak sygnały o  spodziewanych jesienią niższych zbiorach i niektóre z zakładów już proponują rolnikom kontrakty z ceną mokrego ziarna na poziomie 500 zł/t netto.



Jeżeli chodzi o rzepak, to jego omłoty z wolna się kończą. Niższe plony czarnych nasion w najnowszym raporcie prognozuje GUS, ale i sami rolnicy szacują, że z powodu niekorzystnej pogody zbiory są od 15 do nawet 30% niższe. Tegoroczne rzepakowe żniwa były wyścigiem z czasem, bo koszony rzepak ma często ponad 10% wilgotności. Jego średnia cena skupu w kraju w ciągu ostatnich dwóch dni spadła do poziomu 1482 zł/t.   bcz

Aktualne ceny skupu zbóż w kraju.
Aktualne ceny skupu rzepaku w kraju.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 06:20