Zastosowanie silników elektrycznych do napędu tarcz wysiewających nasiona i silników w aparatach dozujących nawóz pozwala precyzyjnie sterować procesem siewu m.in. indywidualnie rozłączać sekcje, płynnie zmieniać obsadę roślin na polu zgodnie z mapą aplikacji. Aby wszystkie wymienione funkcje nowoczesnego siewnika działały bez zarzutu niezbędne jest stałe zasilanie odbiorników czyli silników elektrycznych prądem o stałym napięciu. Spadki napięcia w układzie powodują zatrzymanie silników, co skutkuje wstrzymaniem siewu. W Kuhn Maxima 3TSE napięcie prądu napędzającego silniki wynosi 48 V, a nie 12 V jak w ciągniku.
Dlatego nowy siewnik Kuhn Maxima 3 TSE wyposażony jest we własny alternator energii elektrycznej napędzany od WOM ciągnika i pojemny akumulator. Zastosowane w ciągnikach standardowe alternatory i akumulatory nie dają gwarancji, że po kilku dniach siewu sprzętem z napędzanymi elektrycznie sekcjami wysiewającymi nie dojdzie do spadków napięcia. Dlatego własne źródło energii w siewniku Maxima 3 TSE jest sercem maszyny. Które czuwa nad precyzją siewu.
Prezentowany na targach Agrotech w Kielcach siewnik sześciorzędowy to najmniejsza maszyna z nowej serii Maxima. Maszyna wyposażona jest w ISOBUS, jej praca nadzorowana jest przez monitor CCI 1200. Do pracy niezbędny jest precyzyjny sygnał GPS, najlepiej RTK. Prędkość siewu kontrolowana jest przez radar, co pozwala wykluczyć poślizg kół. W siewnikach z napędem elektrycznym poślizg kół napędowych jest zupełnie inny na glebie zwięzłej i piaszczystej co przekłada się na nierównomierną obsadę roślin.
Wszystkie napędzane elektrycznie elementy w siewniku tj. napęd każdej sekcji wysiewającej i napęd aparatów dozujących nawóz realizowany jest takimi samymi silnikami elektrycznymi. W prezentowanym na tragach Agrotech w Kielcach siewniku Kuhn Maxima 3 TSE nawóz dozowany jest przez dwa aparaty, czyli dla 3 sekcji wysiewających.
Zastosowanie silników elektrycznych do napędu sekcji pozwala precyzyjnie i co najważniejsze niezależnie sterować pracą każdego silnika. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy siewnikach bardzo szerokich np. z 12 sekcjami podczas pracy na zakrętach. Dzięki niezależnie sterowanym silnikom zachowana jest równomierna obsada roślin na całej szerokości siewu.
Obsadę roślin ustala się w mapie aplikacyjnej, można zmieniać dowolnie zależnie od stanowiska. W prezentowanym w Kielcach siewniku rama ma kilka teleskopów, co pozwala dowolnie regulować odległość między sekcjami np. do rzepaku i szerokie rzędy do kukurydzy.